Najstarszy z najstarszych – Park Narodowy Yellowstone, przewodnik.


Load More


Na ten post czekaliśmy od samego powrotu. Na ten Park Narodowy czekaliśmy od lat. Yellowstone, czyli pradziadek wszystkich Parków Narodowych. Pierwszy Park Narodowy na świecie (1872r.). Położony na terenie trzech stanów Wyoming (98% powierzchni), Idaho i Montana. Park Narodowy Yellowstone zawiera prawie wszystko z czego słyną inne Parki: ma swój własny Grand Canyon, ogromne jezioro, góry wielkości Rocky Mountain NP, wodospady, a wildlife jest najbogatszy ze wszystkich Parków, które widzieliśmy. Już pisaliśmy w relacji, że pokochaliśmy Yellowstone. Ale po kolei…

Park Narodowy Yellowstone – najdostojniejszy, najstarszy, najciekawszy.

Yellowstone pod wieloma względami jest naj… . Subiektywnie mówiąc, jest też najciekawszy. Zachęcamy Ciebie, by eksplorować Yellowstone. Cała historia oraz geologia Parku jest niesamowicie ciekawa. Spędź trochę czasu w każdym Visitor Center, posłuchaj co mają do powiedzenia Rangersi podczas ich darmowych programów edukacyjnych, poczytaj trochę gazetkę parkową. Piękne kolorowe zbiorniki i strzelające gejzery owszem zapierają dech w piersi, ale pooglądać to jedno, a wiedzieć skąd to wszystko się wzięło to drugie. Nas to mega zainspirowało i wciągnęło…

Park Yellowstone jest też jednym z najbardziej obleganych. Ciekawy jest jednak fakt, że

80% odwiedzających nigdy nie oddala się od swojego auta dalej niż 10-15 minut drogi.

Ty nie chcesz być takim turystą, prawda? Dlatego przedstawiamy Ci…

Punkty obowiązkowe Yellowstone

Tutaj moglibyśmy wymienić wszystkie atrakcje, ale ograniczymy się do kilku, które wywarły na nas największe wrażenie.

 • Grand Prismatic Spring – mieści się w Midway Geyser Basin, w zachodniej części Parku. Największe w USA (a trzecie największe na świecie) gorące źródło. Jest to ikona Yellowstone, najczęściej fotografowane miejsce w Parku. Jest duża szansa, że to właśnie jakieś sławne zdjęcie np z lotu ptaka, pokazujące Grand Prismatic Spring Cię zachwyciło i dzięki temu zdecydowałeś/aś się pojechać do Yellowstone. Tak było z nami. Na żywo to gorące źródło jest oczywiście piękne, mieni się kolorami, jest ogromne, ale jednak… na profesjonalnych zdjęciach wygląda lepiej. Nie mniej jednak, Grand Prismatic trzeba zobaczyć na własne oczy.
 • The Old Faithful Geyser – Najbardziej znany, najbardziej przewidywalny z ponad 500 gejzerów w Yellowstone. Erupcje występują tutaj co około 90 minut. O każdej porze dnia jest tam tłoczno. Na szczęście region Upper Geyser Basin, w którym znajduje się Old Faithful jest bardzo duży i nie powinno być problemów z zaparkowaniem. A oglądać erupcje jest lepiej z Geyser Hill niż cisnąć się przy barierkach. Generalnie spacer po Geyser Hill to ciekawe przeżycie. My załapaliśmy się akurat na ogromną erupcję Beehive Geyser (ponad 60 metrów!)
 • Morning Glory Pool – jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Yellowstone. Sam spacer z okolicy Old Faithful przez Upper Geyser Basin jest bardzo ciekawy. Co chwilę coś paruje, bąbelkuje, wytryskuje. Spacer zajmuje koło 40 minut w jedną stronę, a na końcu dochodzi się właśnie do Morning Glory – pięknego, kolorowego, tajemniczego gorącego źródła.
 • Lamar Valley – jeden z najlepszych regionów do obserwacji dzikich zwierząt. Jadąc tam zapewne zobaczysz setki wielkich bizonów przechodzących między autami. Jest to sama w sobie atrakcja.
 • Grand Canyon of Yellowstone – długi na 40 km, głęboki na ponad 360 metrów. Piękny i malowniczy, z punktami widokowymi na cudowne wodospady i krajobrazy. Warto przejść cały Uncle Tom’s Trail wzdłuż południowego brzegu kanionu. Jest to must-see.

Polecane szlaki

Park Narodowy Yellowstone jest bardzo dostępny. To znaczy, że większość głównych atrakcji znajduje się kilka minut drogi od pobliskiego parkingu. Jednak w Parku jest kilka interesujących szlaków. Są one zazwyczaj mało uczęszczane. Tłumy zostają przy głównych atrakcjach. Kilka ciekawych propozycji to:

 • Mystic Falls Trail – zaczyna się w Biscuit Basin, bardzo niepozorny szlak prowadzący do pięknego wodospadu. Szlak ma około 4 km, a po drodze spotyka się mnóstwo natury, zieleni, dzikich zwierząt. Więcej informacji TUTAJ.
 • Storm Point Trail – jadąc w stronę East Entrance, na północno wschodniej części Yellowstone Lake, kawałek za Fishing Bridge rozpoczyna się uroczy szlak o długości 4 km. Początkowo biegnie przez las, by później prowadzić klifem jeziora. Informacje na temat szlaku znajdziesz TUTAJ.
 • South Rim Trail – na południowej części Grand Canyon of Yellowstone biegnie bardzo ciekawy szlak. Można nim dojść od wodospadu Lower Falls, poprzez Uncle Tom’s Trail – zejście prawie pod sam wodospad, które podczas naszej wizyty było zamknięte – aż do Artists Point. Spacer zajmie koło godziny, do przejścia jest nieco ponad 2 km w jedną stronę.
 • Fairy Falls Trail do Grand Prismatic Overlook – szlak około 1 km w jedną stronę. Dochodzi się do platformy z ładnym widokiem na Grand Prismatic Springs.
 • Mt Washburn Trail – w Yellowstone można wejść na szczyt o wysokości 3122 m.n.p.m., szlakiem albo z Dunraven Pass albo z parkingu przy Chittenden Road. Oba szlaki są trudne, mają ponad 10 km w jedną stronę i przewyższenie ponad 400 m.
 • Wszystkie szklaki oprowadzające po danych regionach takie jak West Thumb Overlook Trail, szlak z Old Faithful do Morning Glory, Norris Geyser, Mammoth Hot Springs. Wszystkie są krótkie, dostępne i niewymagające.

Noclegi

Zachęcamy Cię do spania na terenie Parku. Odległości są tak duże, że zwyczajnie szkoda czasu na dojazdy z okolicznych miejscowości. Ponadto w Yellowstone jest dużo wieczornych i porannych event’ów (darmowe wycieczki z przewodnikiem, oglądanie filmów, prelekcje, itd), więc warto być na miejscu.

Hotele

Zasada tu panuje taka jak wszędzie: bookuj z wyprzedzeniem, bo hotele (i kempingi) są oblegane. Na terenie parku znajduje się 9 hoteli o różnym standardzie.

 • Canyon Lodge and Cabins
 • Old Faithful Inn
 • Grant Village
 • Lake Lodge Cabins
 • Lake Yellowstone Hotel and Cabins
 • Mammoth Hot Springs Hotel and Cabins
 • Old Faithful Lodge Cabins
 • Old Faithful Snow Lodge and Cabins
 • Roosevelt Lodge Cabins

Nie będziemy opisywać wszystkich, ale dla zainteresowanych można o każdym z hoteli przeczytać na oficjalnej stronie zakwaterowań w Parku.

Kilka hoteli jest jednak warte szczególnej uwagi ze względu na lokalizację. Numerem jeden jest okolica Canyon Village i mieszczący się w niej Canyon Lodge. Nowy kompleks posiadający 400 pokoi, w rewelacyjnej lokalizacji. Wszędzie (może poza Old Faithful) jest w miarę blisko. Całe zaplecze (market, restauracje, stacja benzynowa) jest też na miejscu.

Ceny jednak potrafią być zaporowe. W Canyon Lodge startują od $250 za dobę. Bardziej przystępne ceny są oczywiście w hotelach poza Parkiem. Najlepszą lokalizację na bazę wypadową do Parku ma miejscowość West Yellowstone. Warte rozważenia jest również Gardiner (na północ) lub okolice Grand Teton (na południe).

Kempingi

Park Narodowy Yellowstone zawiera 12 kempingów, z czego 7 jest first-come-first-served, a pozostałe 5 można zarezerwować z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie Parku. Miejsc kempingowych jest 2 tysiące, a podczas naszego pobytu wszystkie kempingi były FULL. W sezonie niesamowite jest oblężenie Parku, dlatego zaplanuj spanie wcześniej.

Warty uwagi jest kemping Canyon. Podobnie jak hotel, ze względu na doskonałą lokalizację. Ważna sprawa: na terenie Parku Narodowego dostępne są dwa miejsca gdzie będąc na kempingu można wziąć prysznic i zrobić pranie. Jedno miejsce to właśnie Canyon, a druga to dużo gorzej zlokalizowane Madison. Ceny na każdym kempingu oscylują ok 27-32 $.

My spaliśmy na Bridge Bay. Nasze miejsce 423 na loop I bardzo nam przypadło do gustu, ze względu na sąsiedztwo lasu i dużą przestrzeń. Na kempingu (jak i w całym Yellowstone) wildlife jest bardzo obfity. Przechadzające się po kempingu rodziny jeleni i saren to standard, a wiewiórki walczą o swoje terytoria każdego poranka. Zdarzają się też niedźwiedzie szukający pożywienia, dlatego warto dbać o zabezpieczanie swojego prowiantu.

Kiedy odwiedzić Park Narodowy Yellowstone?

Yellowstone jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. Jednak zimą możliwości są bardzo ograniczone – większość dróg i atrakcji jest zamknięta. Ale zima w najstarszym parku świata jest magiczna. Parujące gejzery na tle ośnieżonych skał robią niesamowite wrażenie.

Ponieważ Yellowstone, podobnie jak Glacier National Park są zawsze nie po drodze i daleko od wszystkiego, warto wybrać się w czasie gdy dostępne będą wszystkie atrakcje. Czyli od maja do października. Standardowo lato jest najbardziej oblegane, ale za to temperatury są najwyższe, a pogoda najbardziej przewidywalna. Choć w naszym przypadku – byliśmy pod koniec sierpnia – się to nie do końca sprawdziło. Nocą temperatura spadała do 2’C, a jednego dnia padał grad, a niebo przecinały co chwilę błyskawice.

Kwestia tłumów latem. Park Narodowy Yellowstone odwiedzany jest przez kilka milionów turystów rocznie, z czego średnio dwa miliony odwiedzają ten park latem. Na szczęście Park jest na tyle ogromny, że te tłumy nie są aż tak odczuwalne. Owszem, przy Old Faithful tłumy są zawsze, ale przy pozostałych atrakcjach nie da się aż tak odczuć tego natłoku turystów.

Ile czasu potrzeba na Yellowstone National Park?

W naszej opinii potrzebne są minimum trzy pełne dni by poznać cały Park i zobaczyć najciekawsze atrakcje, a także zagłębić się w historię Parku oraz uczestniczyć w dodatkowych atrakcjach organizowanych przez Rangerów.

Jeden dzień w Yellowstone

Jeden dzień? Będzie intensywnie! Dlatego skup się na głównych atrakcjach Parku.

Przede wszystkim zobacz top 3 Yellowstone czyli: Grand Prismatic Spring, Morning Glory Pool i Old Faithful Geyser. Z Old Faithful do Morning Glory możesz sobie zrobić spacer, który zajmie Ci około 1,5-2h w dwie strony, a po drodze zobaczysz wiele ciekawych gejzerów.

Następnie jadąc na północ zatrzymaj się w Norris Geyser Basin, gdzie warto zrobić krótki spacer w uroczym Norris Porcelain Basin. Dalej jadąc na wschód dojedziesz do Grand Canyon of the Yellowstone. Udaj się na piękny punkt widokowy Artist Point, z którego rozpościera się widok na cały kanion i wodospad Lower Falls.

Dalej udaj się na południe do Mud Volcano by zrobić krótki spacer. Tym sposobem zobaczysz cztery twory geologiczne, które występują w Yellowstone: gejzery, gorące źródła, błotne wulkany i fumarole.

Na mapie wskazane są wszystkie punkty. Mapę możesz ściągnąć na swój telefon i mieć zawsze pod ręką. LINK

Dwa dni w Yellowstone

Mając tylko dwa dni przygotuj się na napięty grafik. Dlatego wstań wcześnie i przygotuj się na intensywne zwiedzanie.

Dzień 1: zwiedzanie części wschodniej. Spacer po Mud Volcano, piękna dolina Hayden Valley (mega spot na oglądanie zachodu słońca), Grand Canyon, krótki, uroczy spacer do wodospadu Towar Fall, przejazd do Lamar Valley gdzie dziesiątki bizonów spacerują między autami.

Dzień 2: zwiedzanie zachodniej części. Spacer po Upper Basin (Old Faithful i Morning Glory oraz inne gejzery), spacer po Biscuit Basin a jeśli masz ochotę to spacer do Mystic Falls (około 2h w dwie strony). Następnie Grand Prismatic Overlook (trzeba zaparkować auto przy Fairy Falls Trail) i Grand Prismatic Spring. Następnie Norris Geyser Basin i krótki spacer.

Mapa możliwa do ściągnięcia tutaj:

Park Narodowy Yellowstone w trzy dni

W trzy dni zobaczysz zdecydowaną większość najważniejszych atrakcji w tym Parku. Wystarczy czasu by pozwiedzać, spędzić trochę czasu na edukacyjnych programach z Rangerami i w Visitor Center, a także pocieszyć się pięknem i wyjątkowością Yellowstone.

Dzień 1: Plan jak wyżej, z tym że warto spędzić więcej czasu w Grand Canyon. Można zrobić tam piękny szlak South Rim i Uncle Tom’s Trail, a także w północnej części kanionu zejść do Brink of the Lower Falls lub dojść do Inspiration Point. Wystarczy też czasu by pojechać na wschód i przejść cudownym szlakiem Storm Point Trail.

Dzień 2: Do wymienionych wyżej atrakcji zachodniej części Parku warto dorzucić jeszcze West Thumb Basin.

Dzień 3: W północnej części Parku można wziąć kąpiel w Boiling River. Uczucie ciekawe, gdy siedzisz w otoczeniu saren w zimnej wodzie a Twoje ciało opływa co chwilę gorąca woda. To jedyne miejsce w Yellowstone gdzie można skorzystać z takiej kąpieli. Następnie udaj się do Mammoth Hot Springs na niedługi spacer. Potem kierunek opisywany wcześniej Lamar Valley i Tower Fall, by na końcu wrócić i spędzić trochę czasu w Norris Geyser Basin.

Mapa do pobrania tutaj:

Yellowstone w cztery dni

Mając cztery pełne dni można odwiedzić wszystkie najciekawsze atrakcje bez żadnego pośpiechu.

Dla osób lubiących hike’i, można zrobić jeden z długich, całodniowych szlaków. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej od rangera w Visitor Center więcej informacji o danym hike’u.

Ciekawą opcją jest też 2h rejs łódką motorową po Yellowstone Lake. Koszt takiej atrakcji to $13, a na łódce ranger opowiada różne ciekawostki na temat parku.

Ciekawą opcją są też wycieczki konne. Wycieczkę można zakupić w Tower Roosevelt, kosztuje ona od $15 do $80 i jest kilka kursów dziennie.

Zachęcamy Cię do wzięcia udziału w jednym z Ranger Program, czyli spotkania z pracownikiem parku, w trakcie którego Ranger oprowadza po danym szlaku, opowiadając mnóstwo ciekawych rzeczy na temat geologii, zwierząt itd. Aktualna rozpiska zawsze dostępna jest w gazetce parkowej i na stronie Parku.

Nasze wrażenia – Park Narodowy Yellowstone

Zwiedzanie Yellowstonie to nie tylko wycieczka turystyczna. Mieliśmy okazję poznać cudowną osobę Ranger Tinę, która oprowadzała nas po szlaku Storm Point, dlatego, że na szlaku był bizon. To ona nauczyła nas być tu i teraz. Odłożyc telefon, przestać robić zdjęcia, zamknąc oczy, obrócić się dookoła o 360′, otworzyć oczy i zobaczyć, że krajobraz który widzimy jest dokładnie taki jaki widzieli ludzie setki lat temu i jak niewiele jest miejsc na tej Ziemi, które nadal tak wyglądają.

Pomogła nam znaleźć swój moment i poczuć przynależność do tego cudownego miejsca.

Subiektywna ocena parku (skala 5 stopniowa)

krajobraz★★★★★
różnorodność★★★★★
szlaki★★★★
roślinność★★★★
zwierzęta★★★★★
dostępność★★★★
ogólna ocena parku★★★★★

Kilka ciekawostek, które warto zgłębić

 • Położony na terenie aktywnego wulkanu. 7-17 km pod ziemią znajduje się taka ilość magmy, że można by wypełnić nią cały Grand Canyon, AZ, 11 razy!
 • Na terenie parku można podziwiać liczne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole oraz wodospady. Dzięki nim wulkan na bieżąco rozładowuję energię, która produkuje i nie dochodzi do wybuchu. Wulkan jest nieustannie monitorowany.
 • 2 mln lat temu doszło do eksplozji superwulkanu, która uwarunkowała powstanie Parku. 
 • Park jest otwarty cały rok, ale zimą większość sklepów, restauracji i campingów jest zamkniętych. Otwarty jest tylko hotel The Old Faithful Snow Lodge, Mammoth Hotel oraz Canyon Yurt Camp. Ranger-led programs, czyli programy prowadzone przez rangerów zimą są organizowane tylko w Old Faithful i Mammoth Hot Springs. 
 • W 1870r. niedługo przed ustanowieniem parku Truman C. Everts podczas wyprawy przez odłączenie się od grupy zgubił się na terenie Yellowstone i przetrwał 37 dni w dziczy

Krótkie podsumowanie

 • jeśli jadąc przez Park nagle zobaczysz, że zbierają się tłumy, ludzie nazywani „wildlife chasers” rozstawiają swoje wielkie teleskopy – też przystań i sprawdź. Zawsze spotykaliśmy się z tym, że ludzie chętnie nam mówili i pokazywali przez swoje teleskopy co się dzieje. Tak zobaczyliśmy między innymi cztery niedźwiedzie.
 • bookuj wszystko wcześniej ! Oblężenie Parku jest duże, miejsca noclegowe i kempingi rozchodzą się w mgnieniu oka.
 • odległości w Parku są bardzo duże. Co prawda jest kilka stacji benzynowych na terenie Yellowstone, ale radzimy zatankować przed wjazdem do Parku.
 • jeśli śpisz na kempingu to pamiętaj, że prysznice i pralnia znajdują się tylko w Canyon Village i w Grant Village. Jest kilka sklepów na terenie Parku, ale ceny są sporo wyższe niż w normalnych marketach.
 • w Yellowstone nie ma praktycznie zasięgu. T-Mobile wskazuje zero kresek praktycznie wszędzie, czasem łapało nam AT&T. Wifi dostępne jest jedynie w Mammoth Village na północy Parku.
 • zaraz po zachodzie słońca oraz wczesnym porankiem udaj się np do Lamar Valley obserwować dzikie zwierzęta, są one wtedy najaktywniejsze. Różnorodność zwierząt jest ogromna. Wszędzie sarny, jelenie, łosie, niedźwiedzie, kojoty, wilki, bizony, antylopy. Warto wziąć lornetkę (chociażby taką z Walmart’u za $15).
 • Poza samym zwiedzaniem warto zagłębić się w historię i geologię Yellowstone. Spędź trochę czasu w Visitor Centers, udaj się na jeden z Rangers Program, albo postudiuj trochę gazetkę parkową. To wszystko jest takie niesamowite…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.