Park narodowy Joshua Tree


Load More


Około 130 mil na wschód od Los Angeles, California, znajduje się park narodowy – Joshua Tree National Park. Jest to stosunkowo nowy park narodowy. Został on ustanowiony w 1994 roku. Jego nazwa pochodzi od licznie występujących tutaj drzew Jouzego (Joshua Tree).

Joshua Tree NP jest na swój sposób magiczny. Niebieskie niebo konstrastuje z żółcią, zielenią i brązem parkowych skał i roślin, kruki krążą nad głową, kolibry wesoło śpiewają w pustynnych krzakach, grzechotniki polują na szczury, a wieczorem można zobaczyć przechadzające się między namiotami gromady kojotów. Miejsce to jest również niezwykle popularne wśród osób uprawiających wspinaczkę ze względu na licznie występujące głazy i skały o przeróżnych rozmiarach.

Punkty obowiązkowe – park narodowy Joshua Tree

 1. Rock Piles w Jumbo Rocks i w Hidden Valley – formacje obłych głazów porozrzucanych po parku,
 2. Keys View – punkt widokowy gdzie można zobaczyć piękny zachód słońca nad Coachella Valley, można tam dojechać autem,
 3. Cholla Cactus – krótki hike 400m wokół Chollas Cactus Garden przy Pinto Basin Road,
 4. Hidden Valley Nature Trail – 1,5 km szlak wokół skał i Joshua Trees,
 5. Skull Rock – skała przypominająca czaszkę, znajduje się zaraz obok Jumbo Campground.

Polecane szlaki Joshua Tree

Na stronie parku narodowego można znaleźć informację, że latem nie zaleca się korzystania ze szlaków z prostej przyczyny – upały i brak cienia. Park narodowy Joshua Tree leży między dwoma pustyniami: Mojave i Colorado Dessert, stąd jest sucho i upalnie. Co ciekawe, w Cholla Cactus Garden w ciągu roku opady wynoszą ok 10 cm. Serio, tu jest sucho !

Ale jest za to pięknie i dość zróżnicowanie. Jest kilka ciekawych szlaków, które warto zobaczyć:

 • Hidden Valley Nature Trail – trasa wynosi 1,5km, można ją przejść w mniej niż godzinę. Jest piękna ! Z bliska można podziwiać Joshua Trees i chodzić między formacjami głazów.
 • Cholla Cactus Garden – krótka trasa 400m w Pinto Basin, gdzie można pochodzić między kaktusami po pustynnych ścieżkach. Kaktusy wyglądają uroczo, aż chce się ich dotknąć. Ale nie jest to dobry pomysł. Igły się łamią w skórze i ciężko je wyciągnąć. Z tego samego powodu warto założyć buty bardziej zakryte niż np klapki.
 • Indian Cove Nature Trail – szlak około 1km, mało zróżnicowany ale przyjemny. Ponoć często można spotkać tu kojoty – my choć wypatrywaliśmy to nie widzieliśmy,
 • Ryan Mountain Trail – około 4,5 km w dwie strony, przyjemny szlak z ładnymi widokami na pustynię,
 • Lost Horse Mine – W drodze na Key View można zatrzymać się i przejść szlak 6,5km lub wydłużyć go o kolejne 5km i dotrzeć do starej kopalni złota, która ostała się jeszcze z czasów California Gold Rush.

Noclegi

Jeśli chcesz spędzić noc w parku to nie masz za dużego wyboru. W grę wchodzą jedynie kampingi. Na terenie Joshua Tree jest ich pięć:

 • Black Rock
 • Indian Cove
 • Jumbo Rocks
 • Ryan
 • Cottonwood

Ceny za noc wynoszą 15-20$ za namiot. Jak to kempingi w parkach narodowych – są pięknie umiejscowione. Większość z nich ma tylko stół piknikowy i miejsce na ognisko. Woda na terenie Joshua Tree jest święta, więc o prysznicach zapomnij. Toalety często to „pit toilets” czyli dziura w ziemi 😉 My spaliśmy w Indian Cove. Uroczy kemp, miejsca na namioty otoczone wielkimi skałami, a w nocy spacerują kojoty robiące recykling śmieci koło namiotów. Jednak znajduje się on trochę daleko do wszystkiego. Drugi raz wybierzemy Jumbo Rocks albo Ryan.

Kempingi zarezerwuj wcześniej na https://www.recreation.gov lub jeśli chcesz spać w Jumbo Rocks to jest to kamping Firt-come first-served czyli kto pierwszy ten lepszy. W sezonie (czyli głównie na wiosnę), szczególnie w weekendy jest on mocno oblegany przez wspinaczy, więc warto przyjechać wcześnie z rana, najlepiej koło 8. Wtedy ludzie zaczynają się pakować i zwalniają miejsca.

Kiedy odwiedzić park narodowy Joshua Tree?

Najlepiej wiosną lub jesienią. Wtedy w ciągu dnia i wieczorem jest ciepło, a w nocy temperatura spada do kilkunastu stopni więc jest komfortowo. Teoretycznie. My będąc w kwietniu zgrzytaliśmy zębami w nocy. Latem jest upalnie za dnia i w nocy, a zimą noce są bardzo zimne.

Największe oblężenie parku jest właśnie wiosną, więc weź to pod uwagę przy planowaniu noclegów.

Ile czasu potrzeba?

Optymalny czas, który warto przeznaczyć na park narodowy Joshua Tree to 1 dzień. Jeśli dysponujesz czasem to warto spędzić noc na kempingu oraz obejrzeć zachód słońca np z Key View.

Joshua Tree w jeden dzień

 • przyjazd ok 7:30 od strony Twentynine Palms, Oasis Visitor Center.
 • Cholla Cactus Garden ok 0,5h.
 • Skull Rock i Jumbo Rocks, wspinanie po kamieniach i skałach.
 • szlak Ryan Mountain Trail około 2h.
 • wjazd autem na Key View.
 • Hidden Valley i szlak Hidden Valley Trail około 1h.
 • drogą Park Blvd wróćić do Joshua Tree by coś zjeść. Po drodze warto zatrzymać się by obejrzeć drzewa Jouzego z bliska.
 • Wrócić wieczorem na Key View by obejrzeć zachód słońca.

Nasze wrażenia z Joshua Tree National Park

Joshua Tree jest uroczym parkiem. Zrobił na nas wrażenie swoim surowym wyglądem i pięknymi pustynnymi sceneriami. Same drzewa Joshua są wyjątkowe, choć nie są urodziwe. Zaś drugi główny element parku – skały Rock Pilles – dały nam dużo radości ze wspinania się. Taki plac zabaw dla dużych dzieci.

Generalnie jeśli masz choć jeden dzień do zagospodarowania, zdecydowanie warto tu wpaść, pochodzić po wydeptanych ścieżkach między kaktusami, a wieczorem podziwiać piękne, gwieździste niebo z krzesełka kempingowego kupionego w Wallmart’cie.


Jakie Ty masz doświadczenia z Joshua Tree? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii, podziel się z nami w komentarzu 🙂

Subiektywna ocena parku (skala 5 stopniowa)

krajobraz★★★★
różnorodność★★
szlaki★★
roślinność★★★
zwierzęta★★
dostępność★★★★
ogólna ocena parku★★★

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.