Park Narodowy Grand Teton – w cieniu Yellowstone


Load More


Zabierając się do planowania naszego road trip po północno zachodniej części USA, Grand Teton nie było naszym celem. Co więcej – przyznam szczerze, że dopiero z google maps dowiedziałem się, że jest taki park. Grand Teton National Park graniczy z majestatycznym Yellowstone od strony północnej, położony jest w całości w stanie Wyoming czyli daleko od wszystkiego. Jeśli jednak wybierasz się do Salt Lake City albo Yellowstone NP – pamiętaj żeby spędzić chwilę w tym Parku. Dużo młodszy (ustanowiony w 1929 roku), mniejszy, mniej doceniony brat najstarszego Parku Narodowego Świata. Przedstawiamy Park Narodowy Grand Teton.

Park Narodowy Grand Teton

Nazwa Parku pochodzi od pasma górskiego gór skalistych – Teton Range. Legenda głosi, że spragnieni francuscy traperzy, po wielu dniach spędzonych poza domem, przemierzając pasmo górskie skojarzyli wystrzelone na 4 tys m.n.p.m łagodnie zaokrąglone szczyty z kobiecymi piersiami (franc. Teton – cycek). Owe piersi wyrastają z równiny nazywającej się Jackson Hole i tworzą niesamowitą scenerię górską. Pisaliśmy o tym już w TEJ relacji. Gdy zobaczyliśmy ten widok pierwszy raz to stwierdziliśmy wspólnie – to są prawdziwe góry. Jednak poza spektakularną scenerią Park Narodowy Grand Teton wszystko co krajobraz górski powinien oferować. Zobaczymy tu bardzo zróżnicowany wildlife czyli łosie, bizony, jelenie, antylopy, owce, czarne niedźwiedzie oraz grizzly, wydry, świstaki, borsuki. Sam krajobraz też jest zróżnicowany: wiele wodospadów, płytkich jezior idealnych do schłodzenia się w ciągu gorącego dnia, ośnieżone szczyty lodowców, a wszędzie prowadzą piękne szlaki. Brzmi zachęcająco ?

Punkty obowiązkowe – Park Narodowy Grand Teton

Grand Teton nie jest dużym Parkiem, jednak jest kilka rzeczy które trzeba zobaczyć!

 • Teton Park Road – Cały Park można – a nawet trzeba – objechać autem dookoła. Pętla ma długość ok 40 mil. Proponujemy jechać w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara. Część zachodnia czyli zasadnicza Teton Park Road jest bardzo malownicza. Zaś z drogi 191 rozpościera się piękny widok na góry. Wzdłuż całej drogi znajduje się wiele punktów widokowych, z których można podziwiać naturę. Nasze ulubione to Teton Glacier Turnout, Jenny Lake Overlook oraz Teton Point Turnout.
 • Jenny Lake Area – Znajduje się tu mały visitor center. Cała okolica jeziora jest przepiękna. Atrakcją jest też shuttle boat na drugi koniec jeziora, skąd można dojść do wodospadu Hidden Falls i Inspiration Point. Bilet kosztuje $18 w dwie strony, a w jedną $10. Niezłą opcją jest one-way ticket i powrót szlakiem wzdłuż jeziora. Szlak jest naprawdę uroczy.
 • Signal Mountain – niestety nie sprawdziliśmy tego, bo droga była zamknięta ze względu na grasujące niedźwiedzie… Ale ponoć rozpościera się przepiękny widok z samej góry. Szczególnie polecane jest to miejsce przed zachodem słońca, gdy kolory na niebie się zmieniają a promienie słoneczne odbijają się w Jackson Lake.

Polecane szlaki

 • Jenny Lake Trail – cały loop dookoła Jenny Lake ma ok 8 mil o różnicy wzniesień ok 250m. Jest to raczej łatwy szlak, choć długi. Za to niesamowicie malowniczy. Z każdego punktu rozpościera się piękny widok na jezioro. Ze szlaku można odbić do Hidden Falls i Inspiration Point a następnie wrócić na szlak główny i kontynuować. Inną opcją jest shuttle boat do Hidden Falls ($10 w jedną stronę) i powrót szlakiem do parkingu przy visitor center.
 • Hidden Falls Trail – rodzinny szlak do ładnego, wysokiego na 60 metrów wodospadu. Podejście jest nieco strome, ale każdy powinien dać radę. Szlak ma 2,5 km, zaczyna się przy przystani Jenny Lake Shuttle lub można odbić z Jenny Lake Trail.
 • Cascade Canyon Trail – jeśli jesteś bardziej wytrenowanym piechurem to warto rozważyć ten szlak. Szlak o długości 10 mil w dwie strony, który jest przedłużeniem szlaku do Hidden Falls. Większość turystów kończy przy wodospadzie i wraca więc tłumów nie ma. Szlak ciągnie się przepięknym wąwozem. Uwaga na niedźwiedzie!
 • Taggart Lake Loop – łatwy, dość popularny szlak prowadzący do jeziora Taggart. Pętla ma nieco powyżej 4 mil po łatwym, płaskim terenie. Pół szlaku biegnie lasem, pół z widokiem na góry Teton.
 • String Lake Trail – łatwa pętla o długości 4 mile wokół jeziora String Lake z pięknym widokiem na Tetons. Po spacerze jako nagroda można wykąpać się w płytkim i zimnym jeziorze.
 • Suprise & Amphitheater Lakes Trail – 15 km szlak górski, który biegnie przez piękne polany, a kończy się przy górskich jeziorach. Jest stromo, czworogłowe będą palić!

Noclegi

Jak w każdym Parku Narodowym wybór miejsc do spania jest spory. Na terene Grand Teton można spędzić noc zarówno w namiocie, jak i w surowych domkach lub pokojach w stylu motelu, oraz w dużych, bardziej luksusowych hotelach.

Hotele

Park jest skondensowany, więc każda lokalizacja jest dobra. Najdogodniejszą lokalizacją będzie okolica Jenny Lake. Jednak głównym wyznacznikiem podczas podejmowania wyboru będą Twoje oczekiwania względem komfortu oraz cena. Wszystkie opcje noclegowe na terenie Parku razem z cenami i rezerwacjami znajdziesz TUTAJ.

Kempingi

Park Narodowy Grand Teton przewiduje też spanie w namiocie. Na terenie Parku jest sześć kempingów, z czego większość to first-come-first-served. Miejsca z góry można zarezerwować na dwóch z nich: Colter Bay oraz Headwaters Campground. Ceny standardowo oscylują ok $30 za noc za namiot. Więcej na temat kempingów znajdziesz TUTAJ.

Spanie poza Grand Teton

Jeśli jednak (tak jak my) nie lubisz wydawać bez sensu dolarów to polecam Ci sprawdzić możliwości noclegowe w oddalonym o 13 km na południe urokliwym miasteczku Jackson. Ceny są dużo niższe, wśród moteli jest dostępnych kilka sieciówek jak Motel6 czy Super8.

Kiedy odwiedzić Park Narodowy Grand Teton?

Grand Teton otwarty jest przez cały rok jednak od listopada do maja droga Teton Park Rd jest zamknięta. Latem można podziwiać uroki Parku w ciągu ciepłych, słonecznych dni, rozkoszować się naturą, kąpać w zimnych jeziorach. Noce zaś są chłodne. Pamiętaj o tym jeśli chcesz spać w namiocie. Rzecz jasna najwięcej turystów odwiedza to miejsce latem. Jednak Grand Teton nie jest aż tak popularny, dla większości stanowi to tylko pit stop w drodze do Yellowstone. Dlatego mimo małej powierzchni dzikich tłumów tutaj nie ma. Jasne, w sezonie może być kłopot z parkowaniem np przy Jenny Lake, ale do problemów z parkowaniem w Parkach podróżując po USA zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Park Narodowy Grand Teton zimą to popularna destynacja. Ze względu na wysokie położenie oraz równiny u podnóża gór Grand Teton słynie z narciarstwa biegowego i wycieczek górskich w rakietach śnieżnych. Większość centrum turystycznych i hoteli jest otwartych zimą, a także organizowane są wycieczki z rangerami.

Ile czasu potrzeba na Grand Teton National Park?

Park Narodowy Grand Teton w porównaniu do swojego bardziej znanego sąsiada – Yellowstone – zajmuje powierzchnię ośmiokrotnie mniejszą. Jednak nie jest to Park, który wystarczy przejechać. Jest to Park, w którym miłośnicy stromych hike’ów mogą przetestować moc swoich mięśni czworogłowych a potem wskoczyć do zimnego lodowcowego jeziora. Inni znajdą radość w pływaniu sup’em, lub kajakiem po Jackson Lake, lub pontonem po Snake River. Miłośnicy natury z lornetką mogą wypatrywać godzinami łosie i bizony przy punkcie widokowym Oxbow Bend, Willow Flats Overlook albo na Antelope Flats. Miłośnicy historii mogą pojechać do wioski mormonów na południowo-wschodniej części parku i zobaczyć jak żyli osadnicy na początku XX wieku. Zaś wieczorem można pojechać do pobliskiego Jackson zjeść steka z bizona.

Jest tu co robić!

Jadąc do Grand Teton myśleliśmy, że tylko przejedziemy przez niego i jedziemy dalej. Niestety naszym błędem było zrobienie zbyt małego research’u odnośnie tego Parku i przeznaczyliśmy tylko 10 godzin. To było zdecydowanie za mało. Należy uczyć się na cudzych błędach i pamiętać, że warto tu spędzić minimum jeden pełny dzień.

Jeden dzień w Grand Teton

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój plan na Park Narodowy Grand Teton wygląda następująco: nocleg w okolicach Jackson, jeden dzień na Grand Teton, wieczorem wjazd do Yellowstone. I dobrze, to jest rozsądne rozwiązanie. Dlatego wykorzystaj ten dzień dobrze!

 • Wczesny ranek to dobra pora na obserwowanie zwierząt. Wjeżdżając od południowej strony zatrzymaj się przy Gros Ventre River albo kawałek dalej przy Schwabacher Landing. Istnieje duża szansa, że zobaczysz z niewielkiej odległości całkiem pokaźne łosie.
 • Udaj się do Craig Thomas Discovery and Visitor Center by dowiedzieć się o parku i dostać mapę oraz gazetkę parkową.
 • Następnie drogą Teton Park Road udaj się na północ. Zatrzymaj się przy Taggart Lake Trailhead i udaj się na bardzo przyjemny, lekki hike, który zajmie Ci około 1,5h.
 • Następny przystanek to Jenny Lake. Zostaw samochód na parkingu i udaj się do Shuttle Boat. Za $10 kup bilet w jedną stronę. Łódki odpływają co kilka minut. Po uroczym, krótkim rejsie przez środek jeziora wysiądziesz na przeciwległym brzegu. Stąd udaj się do Hidden Falls. Wróć szlakiem Jenny Lake Trail. Będzie to uroczy, niewymagający 1,5h spacer.
 • Następny przystanek to String Lake – płytkie i rześkie jezioro u podnóża ogromnych szczytów lodowcowych. Idealne miejsce na krótki relaks i kąpiel.
 • Około 2h przed zachodem słońca wjedź na Signal Mountain. Szczyt ma 2355m, a z góry rozpościera się piękny widok. Słońce zachodzące na tle Tetons i promienie odbijające się od Jackson Lake robią niesamowite wrażenie
 • Wieczorem przed zmierzchem udaj się na Oxbow Bend Turnout, tam jest duża szansa, że zobaczysz ciekawą zwierzynę.
 • Udaj się na północ drogą 89, do Yellowstone masz raptem kilkadziesiąt kilometrów.

Po drodze jest cała masa punktów widokowych rozmieszczonych wzdłuż drogi. Z nich rozpościerają się piękne malownicze widoki, na których główną rolę grają Tetons.

Nasze wrażenia – Park Narodowy Grand Teton

Grand Teton miał być dodatkiem, krótkim stopem w drodze do Badlands. Niestety przeznaczyliśmy na ten Park zbyt mało czasu. Grand Teton to nie tylko piękne góry, doliny i jeziora. To także mnóstwo możliwości spędzania czasu wolnego. Sporty wodne, szlaki górskie, rowery, relaks nad jeziorami, historyczne miejsca – na to potrzeba trochę więcej czasu niż tylko przejazd w drodze do Yellowstone.

Subiektywna ocena Parku

krajobraz★★★★★
różnorodność★★★★
szlaki★★★
roślinność★★★
zwierzęta★★★★★
dostępność★★★★
ogólna ocena parku★★★★

Krótkie podsumowanie i wskazówki

 • Odległość miasteczka Jackson do Parku jest niewielka, więc warto zaoszczędzić kilka $$ na noclegach. Nie ma sensu spać na terenie Grand Teton.
 • Jenny Lake i Taggart Lake są bardzo oblegane. Warto tam być wcześnie bo będzie problem z parkowaniem.
 • Poświęć trochę czasu na planowanie atrakcji. W Grand Teton można wiele – jazdy konne, spływy Snake River, pływanie kajakami. Warto rozważyć takie dodatkowe aktywności.
 • Pamiętaj by zabrać lornetkę (nawet taką za kilkanaście $ z Walmartu). Wildlife jest tu bogaty i warto dysponować jakimś zoom’em.
 • z drogi US191 też rozpościera się niesamowity widok na Tetons, dlatego warto podjechać od południa do najbliższych punktów widokowych na 191.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.