Park Narodowy Glacier – najpiękniejszy skarb w Montana.


Load More


Jadąc na nasz road trip wiedzieliśmy, że Park Narodowy Glacier będzie piękny. Przeglądając przed wyjazdem blogi, instagramy, fora i inne, widzieliśmy wiele cudownych zdjęć. Nawet zastanawialiśmy się czy ten cały hype na Glacier National Park nie jest przesadzony. W końcu góry i jeziora, niby nic szczególnego.

Ale jednak to jest coś szczególnego.

Piękna, nieskazitelna natura, bardzo bogaty wildlife, wystrzelone granitowe szczyty, niesamowicie czyste jeziora, widowiskowe szlaki… Słowo „piękny” to za mało. Słowo piękny nie wystarczy, nie oddaje tego „czegoś” co kryje w sobie ten Park Narodowy. Glacier jest niesamowity, cudowny, urzekający. Bez wątpienia znajdzie się w naszej czołówce Parków Narodowych USA, o czym mogliście już przeczytać w naszej relacji.

Park Narodowy Glacier, który nie słynie z lodowców

W Parku, którego nazwę tłumaczymy jako „lodowiec”, spodziewaliśmy się ośnieżonych szczytów, wielkich śniegowych wysp, a tymczasem we wrześniu to śniegu tam jak na lekarstwo. Cały Park zawiera nieco ponad 20 lodowców. W 1850 roku było ich 150, a prognozy mówią, że za 25 lat nie będzie już żadnego.

Nazwa jak się okazało pochodzi od tego, że cały teren został wyrzeźbiony właśnie przez lodowce. Piękne doliny, wystrzelone piki gór, pionowe granitowe ściany – to wszystko są namacalne dowody na to, że Park był kiedyś na terenie lodowca.

Punkty obowiązkowe – Glacier National Park

 • Going-to-the-sun Road – łącząca wschodnią i zachodnią część Parku droga przebiegająca przez sam środek terenu Glacier NP. Ma 85 km i jest spektakularna. Nawet dla tych, którzy mają w zwyczaju parki narodowe oglądać zza szyby samochodu. Mnóstwo pięknych punktów widokowych po drodze, krótkich szlaków, serpentyny, piękne góry i wodospady. To jest must-see każdego turysty odwiedzającego Park Narodowy Glacier. Można zwiedzać autem, a także wybrać się z przewodnikiem jednym z old-school’owych czerwonych busów.
 • Lake McDonald – najbardziej znane, największe – 10 mil długości – jezioro w Glacier NP. Jak większość jezior w Parku, Lake McDonald ma niesamowicie czystą, choć zimną wodę. Na dnie widać piękne kolorowe kamienie, a jezioro otaczają ogromne góry. Daje to dobry spot na oglądanie wschodów i zachodów słońca.
 • Logan Pass i Hidden Lake – najwyżej położony punkt na drodze Going-to-the-sun. Znajduje się tu duży Visitor Center oraz można stąd iść do Hidden Lake – uroczego jeziora ukrytego między górami.
 • Region Many Glaciers – subiektywnie to najpiękniejsza część Parku. Wjazd do tego regionu jest od strony wschodniej. Stąd można udać się na takie piękne szlaki jak Iceberg Lake Trail czy też Grinnell Glacier Trail.

Polecane Szlaki

Park Narodowy Glacier podzielony jest na kilka regionów: najbardziej popularny region w okolicy Going-to-the-sun Road, prawdopodobnie najbardziej uroczy region Many Glaciers, oraz Two Medicine i Polebridge.

Regiony te są oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów, a szlaki w przeważającej części mają charakter górskich, dlatego są często długie. Jednak żeby poczuć klimat i naturę tego Parku Narodowego to trzeba ubrać buty do hike’u i udać się w góry. Szlaków jest mnóstwo, w całym Parku wytyczone jest ponad 700 mil szlaków ! jednak kilka z nich są szczególnie warte uwagi.

Region Going-to-the-sun

 • Hidden Lake Trail – rozpoczynający się przy Logan Pass Visitor Center szlak prowadzi do pięknego jeziora ukrytego między górami, które jest niewidoczne z drogi. Można dojść do punktu Overlook łatwym szlakiem nieco ponad 2 km od parkingu. Ale można też iść dalej do samego jeziora – kolejne 2,5 km. Po drodze mija się kilka małych wodospadów, dużo pięknej zieleni oraz dużo dzikich zwierząt. Uwaga, jest to teren niedźwiedzi! Jednak szlak w sezonie jest tak zatłoczony, że ryzyko zobaczenia tutaj niedźwiedzia jest praktycznie zerowe.
 • St Mary’s Falls – krótki szlak prowadzący do ciekawego wodospadu St Mary. Od parkingu trzeba pokonać prawie 3 km przez dzikie, kolorowe tereny by dojść do wodospadu. Można potem dorzucić kolejny 1,5 km by dojść do Virginia Falls.
 • Avalanche Lake i Trail of the Cedars – bardzo przystępny, krótki (nieco ponad 2 km) i płaski szlak prowadzący do jeziora Avalanche. Szlak prowadzi przez tereny porośnięte 30-metrowymi cedrami. Całkiem urocze miejsce.
 • Highline Trail – opcji jest kilka by przejść ten szlak. Można wystartować z Logan Pass i dojść do Granite Park Chalet i wrócić – wtedy szlak ma 24 km. Można dojść z Logan Pass i dojść do The Loop i wrócić busem lub autostopem, wówczas szlak ma 20 km. Jest to jeden z najbardziej spektaktularnych szlaków w Parku. Rozpoczyna się od stromego przejścia brzegiem klifu z łańcuchami, a potem szlak robi się łagodny i przepełniony naturą.

Region Many Glacier

 • Iceberg Lake Trail – będąc na końcowym punkcie tego szlaku usłyszeliśmy stwierdzenie: „it’s a jaw-dropping view”. I w zasadzie dokładnie tak jest. Nie tylko widok końcowy czyli piękne turkusowe jezioro otoczone szczytami gór, ale cały szlak z widokiem na dolinę Many Glacier. 18 km w dwie strony, wycieczka na około 5h, ale szczerze przyznamy, że jest to najpiękniejszy szlak górski jaki zrobiliśmy.
 • Grinnell Glacier Trail – drugi niezwykle popularny szlak w Many Glacier. 13 km w dwie strony, szlak biegnący w przeważającej części przy jeziorze. Szlak można znacznie skrócić biorąc „prom” przez Swiftcurrent Lake i Lake Josephine.
 • Apikuni Falls Trail – krótki szlak około 1km w jedną stronę do uroczych wodospadów Apikuni u podnóża wielkiej góry Altyn Peak.

Region Two Medicine

 • Aster Park Trail – 6 km szlak w dwie strony. Malowniczy szlak ze stromym podejściem na końcu, słynie z dużej frekwencji łosi.
 • Rockwell Falls Trail – 10 km szlak w dwie strony. Prowadzi przez dolinę między górami do wodospadu Rockwell.

Region Polebridge

 • Pacific NW Trail – to w zasadzie dojazd do Bowman Lake. Znajdujący się tam kemping jest uroczy i dziki, choć z dala od reszty Parku. Przyda się tu auto z wyższym zawieszeniem.

Noclegi

Opcji do spania w Glacier jest sporo. Można spędzić noc zarówno na terenie parku jak i w sąsiadujących z Parkiem miasteczkach tworząc sobie bazę wypadową. Szukając noclegu weź pod uwagę fakt, że Park Narodowy Glacier jest rozległy, a dojazd z zachodniej części (Apgar, Columbia Falls, West Glacier) do wschodniej (St. Mary), czyli przejechanie całej Going-to-the-sun Road zajmuje około 2h. Pamiętaj też, że sezon w Glacier jest krótki. Dlatego bookuj swoje spanie z wyprzedzeniem.

Hotele

Na terenie Parku dostępnych jest kilka hoteli. Ich standard jest różny – od surowych pokoi bez łazienki do luksusowych wielkich pokoi w hotelach wybudowanych na początku poprzedniego stulecia. Ceny zaczynają się od $100. Polecanym hotelem ze względu na dobre położenie i świetną bazę startową na piękne szlaki jest Swiftcurrent Motor Inn. Z okolic hotelu praktycznie od razu można wystartować na szlak Iceberg Lake Trail lub Grinnell Glacier Trail. Dobrą opcją jest też Rising Sun Motor Inn bardzo blisko Logan Pass.

Kempingi

Jest też możliwość spania w namiocie. Na terenie Parku dostępnych jest 13 kempingów, z czego zdecydowana większość (bo aż 10) jest first-come-first-served, a tylko trzy można zarezerwować. Ceny od $10 do $23. Więcej info na stronie parku. Najlepsze kempingi z punktu widzenia logistycznego to te przy Going-to-the-sun Road (np. Avalanche Creek Campground). Pamiętaj jednak, że jest tu całkiem mroźnie szczególnie w nocy. Been there, done that. W sierpniową noc zgrzytaliśmy zębami.

Spanie poza Glacier NP

Jeśli Twoją bazą wypadową będzie zachodnia część Parku, rozejrzyj się za hotelami poza granicami Glacier. Jasne, można spać zaraz przy Lake McDonald, ale kawałek dalej, chociażby w Apgar będzie o połowę taniej. Najbliższym miastem z dostępem do podstawowych udogodnień człowieka XXI wieku – czytaj z zasięgiem T-Mobile, liquor store’em, stacją benzynową, fast food’ami oraz supermarketem – jest Columbia Falls, a kawałek dalej Whitefish. Stąd do Lake McDonald jest 20 minut drogi autem.

Kiedy odwiedzić Park Narodowy Glacier?

Większość z atrakcji Parku, w tym droga ciągnąca się w poprzek Glacier otwarte jest od lipca do końca września. Terminy te nie są sztywne, zależy od pogody i opadów śniegu. Dlatego przed przyjazdem trzeba monitorować komunikaty na stronie NPS.

Byliśmy w Glacier w połowie sierpnia i pogodę mieliśmy cudowną. W ciągu dnia piękne słońce i ponad 20’C. Nocą było nieco gorzej, temperatura oscylowała koło 5’C ale w ciepłej puchowej pościeli, śpiworach i wszystkich kurtkach i dresach było nam w namiocie znośnie.

Jadąc na północ Montany trzeba być przygotowanym na wszystkie ewentualności. Dwa tygodnie przed naszym przyjazdem czytaliśmy relacje ludzi, że na Logan Pass wciąż leży śnieg, a wychodząc z auta trzeba zakładać kurtkę zimową. Na szczęście nam się udało.

Sezon w Glacier jest krótki a Park leży na dużej wysokości. Ponieważ zima trwa tu długo to w lipcu z reguły na niektórych górskich jeziorach takich jak Iceberg Lake pływają jeszcze kry lodu. Widok jest magiczny i niespotykany.

Jak dojechać do Glacier?

Niestety ten cudowny Park Narodowy jest daleko od wszystkiego. Najbliższe lotnisko znajduje się w Kalispell, Montana. Cenowo jednak najbardziej opłaca się dolecieć do Kanady. Najbliższe duże lotnisko znajduje się w Calgary, Alberta. Z Calgary zajmuje ok 5h by dostać się do Glacier. Ze Seattle, Waszyngton, jest już ok 10h drogi.

Ile czasu potrzeba na Glacier National Park?

Odpowiedzi na to pytanie nie ma, ponieważ to zależy.

Z racji tego, że do Glacier jest zewsząd daleko i nigdy nie po drodze, do tego sezon trwa około 3 miesiące, więc jak już jedziesz to warto spędzić tu trochę więcej czasu.

Żeby zaliczyć choć jeden piękny i długi hike oraz zobaczyć resztę ciekawych atrakcji i punktów widokowych to potrzeba trzy dni. To takie minimum.

Glacier National Park w jeden dzień

Bądźmy szczerzy, aż szkoda spędzić tam tylko jeden dzień. Jeśli nie masz wyjścia i jeden dzień to jedyne co możesz zagospodarować to rozsądny byłby taki plan (z zachodu na wschód):

 • Wczesnym rankiem wjazd w Going-to-the-sun Road i kierunek Logan Pass gdzie znajduje się duże Visitor Center.
 • Hike do Hidden Lake Overlook.
 • Udaj się dalej na wschód do szlaku St. Mary Falls.
 • Wracaj w kierunku zachodnim zatrzymując się na punktach widokowych. Każdy jest piękny i fotogeniczny.
 • Zatrzymaj się na przy Avalanche Lake i udaj się na krótki hike Trail of the Cedars.
 • W drodze powrotnej zatrzymaj się nad Lake McDonald by obejrzeć zachodzące słońce odbijające się w tafli krystalicznego jeziora na tle gór.

Glacier National Park w trzy dni

Mając trzy dni już można poszaleć.

Koniecznie udaj się wgłąb Parku, czyli szlakiem Highline Trail przy Logan Pass albo jednym z cudownych szlaków w rejonie Many Glacier (Iceberg Lake czy Grinnell Glacier).

Jadąc ze wschodu warto dorzucić atrakcję jaką jest wypożyczenie łódki lub kajaka, albo zorganizowana wycieczka z przewodnikiem po jeziorze. Więcej informacji tutaj.

Jeśli wystarczy Ci czasu to pojedź jeszcze do Two Medicine Lake, zrób jeden z malowniczych hike’ów i powiosłuj trochę po jeziorze w pięknej górskiej scenerii. Możesz też pojechać na północ do Kanady do Waterton Lakes National Park, który łączy się z Glacier.

Nasze wrażenia z Glacier NP

Po wyjeździe z Parku zaczęliśmy już planować kiedy tu wrócimy. Mówi to samo za siebie. Urzekł nas całkowicie, wrócimy tam niebawem…

Subiektywna ocena parku (skala 5 stopniowa)

krajobraz★★★★★
różnorodność★★★★★
szlaki★★★★★
roślinność★★★★
zwierzęta★★★★★
dostępność★★
ogólna ocena parku★★★★★

Krótkie podsumowanie

 • Wildlife jest tutaj bardzo różnorodny. Spokojnie zobaczysz tu kozy, jelenie, sarny. Jest też bardzo duża szansa na spotkanie łosia czy niedźwiedzia. Dlatego zawsze staraj się chodzić w grupach i rób hałas, tak by nie zaskoczyć zwierzęcia. Wówczas może być ono agresywne i zaatakować.
 • Bearspray za $50… Biznes to biznes, ale my się zadowoliliśmy dzwonkiem z Walmartu, który uspokoił minimalnie naszą psychikę. Faktycznie na szlakach czuliśmy się jakby w każdym momencie mógł wyskoczyć nam niedźwiedź na drogę.
 • Wybierz się na jeden z całodniowych szlaków. Warto zobaczyć tę bardziej „dziką” część Parku.
 • Na terenie Parku nie ma kompletnie zasięgu.
 • Od Lake McDonald do St. Mary dojazd trwa ponad 2h. Zarówno poprzez Park jak i dookoła.
 • Pamiętaj, że północ Montany to nie Kalifornia. Tu potrafi być naprawdę zimno! Jeśli nie chcesz spać w namiocie to bookuj spanie z dużym wyprzedzeniem.
 • Będąc w Glacier eksploruj i ciesz się tym. Nawet te najkrótsze szlaki do punktu widokowego są przepiękne. Sama droga przez Park jest urocza, z niesamowitymi widokami, roślinnością na poboczach i wodospadami.
 • Wczuj się w tę naturę: podziwiaj odległe szczyty, błękit jezior, dzikie zwięrzęta. Doceń piękno tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.