Page, Arizona – Horseshoe Bend i spływ rzeką Kolorado.


Load More


Bardzo popularnym miejscem w Arizonie jest miasteczko Page. Ze względu na swoje położenie jest znakomitą bazą wypadową do okolicznych atrakcji takich jak: Horseshoe Bend, Kanion Antylopy, dostęp do rzeki Kolorado, Glenn Canyon National Recreation Area, Lake Powell czy Grand Staircase Escalante. W tym wpisie przybliżymy Ci nieco piękny punkt widokowy – Horseshoe Bend, oraz ciekawą atrakcję jaką jest spływ rzeką Kolorado między klifami Glenn Canyon.

Horseshoe Bend

Po wizycie w Kanionie Antylopy pojechaliśmy zobaczyć sławną Podkowę, na dnie której płynie Colorado River. Żadne zdjęcie nie odda piękna tego miejsca. Widok jest niesamowity.

Stojąc na krawędzi urwiska i patrząc w dół czuć jak żołądek podnosi się do góry. Wysokość Horseshoe Bend to 300 metrów. Z góry pięknie widać cały zakręt rzeki o 270′. Jest to na pewno jedno z największych zaskoczeń podczas naszego roadtripu.

Horseshoe Bend znajduje się na terenie Glenn Canyon. Do Wielkiego Kanionu punkt widokowy dzieli 8 km.

Jak się dostać do Horseshoe Bend?

Horseshoe Bend z Page

Punkt widokowy znajduje się około 10 minut drogi na południe od Page. Drogą US-89 dotrzesz po około 5 milach do znaku Horseshoe Bend Overlook. Parking znajduje się pomiędzy słupkami milowymi 544 i 545 po zachodniej stronie drogi. Należy zjechać na parking, który jest dosłownie kawałkiem wydzielonego terenu żwirowego. Mimo swojego dość dużego rozmiaru czasem trzeba poczekać w kolejce na parking, szczególnie podczas miesięcy letnich. Ale bez obaw, na parkingu ruch jest duży, co chwilę ktoś wyjeżdża.

Parking kosztuje $10, jednak jak my przyjechaliśmy to nie było nikogo kto egzekwował tę opłatę.

Następnie należy przejść około 10 minut wydeptaną ścieżką w kierunku zachodnim. Odcinek ten ma 0,7 mili. Jest w pełni wyeksponowany (jest to teren pustynny) i nie ma żadnego cienia więc weź sobie wodę do picia. Co prawda po drodze jest metalowa wiata, ale podczas słońca nagrzewa się ona jak piekarnik.

Horseshoe Bend z Grand Canyon

Dwie godziny drogi autem z Grand Canyon South Rim drogą US-89 w kierunku Page można dojechać do samego Horseshoe Bend. Ta atrakcja (plus obowiązkowo Antelope Canyon) koniecznie muszą się znaleźć w Twoim planie gdy będziesz planować Roadtrip w tej okolicy.

Zwiedzanie Horseshoe Bend

Będziesz zaskoczony, ale nie ma żadnych biletów na punkt widokowy. Jedyną opłatą, jaką należy ponieść jest parking, który kosztuje $10. Nie ma żadnych zorganizowanych wycieczek, nie musisz nic bookować przed przyjazdem, po prostu dojeżdżasz do parkingu, płacisz dyszkę i idziesz oglądać piękny widok.

Od czerwca 2018 zamontowane są barierki ochronne wokół głównej platformy widokowej. Wykonanie tych osłon zostało zlecone przez National Park Service, który opiekuje się punktem widokowym jako częścią Glenn Canyon Recreation Area. Barierki powstały by zwiększyć bezpieczeństwo. Co roku zdarzały się średnio 2-3 śmiertelne wypadki podczas robienia pamiątkowych zdjęć. Od czasu zamontowania barierek ochronnych też zdarzył się wypadek, gdy nieuważni turyści eksplorowali mniej oficjalne punkty widokowe na Horseshoe Bend, by uchwycić najlepszy widok z możliwych. Radzimy pamiętać – safety first.

Kiedy oglądać Horseshoe Bend

Jest to przedmiot odwiecznych sporów. Przeglądając tripadvisor w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie spotkaliśmy się ze skrajnie różnymi opiniami.

Platforma widokowa skierowana jest na zachód więc będąc na Horseshoe Bend wieczorem będziesz mieć widok pod słońce, a rzeka będzie w cieniu. Za to widok zachodzącego słońca będzie przepiękny.

My byliśmy koło godziny 12. Rzeka była całkowicie oświetlona, kolory były piękne, widoczność znakomita. Według największej grupy ludzi jest to właśnie najlepszy czas na oglądanie tego miejsca.

Myślę że jedna opinia odpowiada na to pytanie całkowicie:

“We were planning to visit and were wondering whether or not time of day was crucial. Now we know it’s never bad, just different!”

Pozostałe atrakcje w okolicy Page

Spływ rzeką Kolorado

W trakcie naszego jednego dnia w Page udaliśmy się też na spływ rzeką Kolorado. Wykupiliśmy wycieczkę na pół dnia w Wilderness River Adventures.

Strzał w dziesiątkę ! Sam spływ to relaks sam w sobie. Płynęliśmy pontonem z silnikiem w grupie około 10 Amerykanów. Naszą przewodniczką była młoda dziewczyna, która ciągle opowiadała historie i ciekawostki na temat Kanionu, skał i innych miejsc mijanych po drodze. Wszyscy bardzo się zintegrowali, każdy opowiedział skąd jest. Później w przyjaznej atmosferze każdy opowiadał ciekawe opowieści, każdy był radosny i uśmiechnięty.

Poza tym Horseshoe Bend widziany od dołu też imponuje. Jest to ciekawa zmiana perspektywy gdy jednego dnia stoisz nad urwiskiem i podziwiasz rzekę płynącą 300 metrów niżej, by kilka godzin później być w pontonie i obserwować ludzi patrzących z punktu widokowego.

Koszt takiej półdniowej wycieczki to nie całe $90. Zdecydowanie warto!

Slot Canyon

W okolicach Horseshoe Bend znajduje się Secret Canyon – inna nazwa to Horseshoe Bend Slot Canyon. Kanion bardzo podobny do Antelope Canyon. Jest zdecydowanie mniej zatłoczony, mniej znany. Kanion jest własnością prywatną, a wycieczki organizowane są tylko przez jedną firmę. Można wykupić wycieczkę jedynie w małych grupach (max 6 osób) i cieszyć się praktycznie samotnością w tym pięknym miejscu. Bilety są jednak dużo droższe, cena wynosi $120 za 3h wycieczkę połączoną z Horseshoe Bend.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Slot Canyon Tours

Antelope Canyon

Nie możemy nie wspomnieć o Kanionie Antylopy. Jest to punkt obowiązkowy, a więcej informacji znajdziesz w naszym osobnym wpisie.

Gdzie spać w okolicach Page

Marble Canyon Lodge – Będąc w okolicach spaliśmy w Marble Canyon, czyli pół godziny drogi (przepięknej drogi!) od Page. Ceny o połowę tańsze niż w Page, a lokalizacja cudowna. Motel otoczony czerwonymi ścianami kanionu. Super sprawa !

Page Lake Powell Campground – dobra opcja to spanie pod namiotem w Page. Za $30 dostaniesz miejsce kempingowe z dostępem do wszystkich udogodnień.


Jeśli wybierasz się w okolice Page i masz jakieś pytania – pisz śmiało. Zawsze chętnie pomożemy! Sprawdź jeszcze nasz fanpage na FB i Instagram. Do usłyszenia !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.