Zaplanuj swoje zwiedzanie Kanion Antylopy – przewodnik


Load More


To tu wykonano najdroższą fotografię na świecie – sprzedaną za 6,5mln $. Jest to też jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w całym USA. Miejsce, które oglądając na zdjęciach zanim zobaczysz na żywo uważasz, że podkręcono zbyt mocno nasycenie kolorów w photoshopie lub nałożono jakiś cudowny filtr. Tym razem zabieramy Ciebie do jednego z piękniejszych miejsc na świecie – oto Kanion Antylopy.

Kiedy zobaczysz już Grand Canyon, nacieszysz się jego pięknem i ogromem, nadchodzi czas by udać się dalej. Około dwie godziny drogi w kierunku północnym znajdują się kolejne niesamowite atrakcje: Kanion Antylopy (Upper, Lower i Canyon X), Glen Canyon, oraz punkt widokowy Horseshoe Bend.

Mała dygresja: dlaczego kochamy roadtripy? Dlatego, że roadtripy po USA charakteryzują się tym, że nie zdążysz wyjść z podziwu nad jednym miejscem, a zaraz zachwyca Cię coś kolejnego co znajduje się kawałek dalej od poprzedniej atrakcji. Czasem potrzeba czasu, żeby przeanalizować i przeżyć każde z tych miejsc, bo na wyprawie tak dużo się dzieje. Tak jest właśnie z Grand Canyon i opisanymi w tym poście miejscami.

Kanion Antylopy

Antelope Canyon to kanion szczelinowy o długości około 20 km, znajdujący się na terenie rezerwatu indiańskiego plemienia Navajo w stanie Arizona. Powstał on poprzez wymywanie skał przez błyskawiczne powodzie (flash floods).

Kanion Antylopy dzieli się na część dolną i górną:  Lower Antelope, Upper Antelope. Dodatkowo jako niezależny, ale łudząco podobny do poprzednich kanion zalicza się Canyon X.

Antelope Canyon – zwiedzanie

Zwiedzanie Kanionu polega na zwiedzaniu grupami z przewodnikiem, nie można zwiedzać kanionu na własną rękę (safety first). Grupy wchodzą w odpowiednich odstępach czasowych tak, żeby każdy mógł zrobić zdjęcia bez tłumów turystów w tle (przynajmniej z założenia 🙂 ).

Podczas zwiedzania przewodnicy opowiadają ciekawostki, odpowiadają na pytania, są mili i uczynni, ale głównie pokazują gdzie zrobić dobre zdjęcie, albo gdzie dostrzec można różne kształty np. róże, czy skrzydła anioła na skałach czy szczelinach. Nawet pokazują, którego filtru w aparacie użyć, żeby zdjęcie wyszło z najlepszym efektem, oraz biorą Twojego iPhone i robią nim zdjęcie. Chwilami, można mieć wrażenie, że miejsce to wygląda lepiej na zdjęciach, niż na żywo 😉 Niestety trochę poganiają swoje kilkunastoosobowe grupy, ale jest to całkiem zrozumiałe, bo jest to jedyny sposób by dzień w dzień ujarzmić dzikie tłumy turystów.

Wyróżnia się dwa typy wycieczek:

 • Standard – czyli robienie zdjęć aparatem lub telefonem, bez statywu. Wewnątrz Kanionu spędza się wtedy około godziny. Rzecz jasna, przewodnicy pomagają zrobić najlepsze ujęcia nawet telefonem. Jednak tutaj profesjonalny sprzęt i statywy nie są dozwolone.
 • Photo Tour – Wycieczka taka trwa dłużej, do tego możesz zabrać swój profesjonalny sprzęt do fotografowania (statyw przydaje się przy dłuższym czasie naświetlania). Ponadto dowiesz się jakie parametry manualne ustawić w Twojej lustrzance by uzyskać zdjęcie podobne do tego sprzedanego za 6,5 mln $. Przewodnik stopuje grupy, które idą za Twoim photo tour, dzięki czemu uzyskasz świetne ujęcia z każdego głównego miejsca w Kanionie.

Mimo mało urozmaiconych opowieści przewodników i małego zróżnicowania terenu oraz faktu, że człowiek czuje się jak zaganiana owca w stadzie, zwiedzanie Kanionu zachwyca ze względu na niesamowite kształty, kolory i grę światła. Natura to pięknie zaplanowała…

Upper Antelope Canyon

Bardziej popularna, chętniej odwiedzana przez turystów a tym samym bardziej zatłoczona jest część górna kanionu. Zwiedzanie górnej części odbywa się po płaskim terenie. Pod samo wejście do Kanionu dowożą nas pick-up’y. Podróż trwa koło 10 minut, nie jest jakaś spektakularna, po prostu przejażdżka po pustyni. Tutaj polecamy wziąć jakąś chustę na twarz, przy wietrznym dniu będziesz wypluwać piasek z ust. Been there, done that.

Lower Antelope Canyon

Większy, dłuższy, szerszy, tańszy, łatwiejszy w rezerwacji, oraz z mniejszą ilością turystów, bardziej kameralny. Jednak jest tu kilka „ale”. Mianowicie żeby się do niego dostać, trzeba do niego zejść – w końcu „lower canyon”, a schodzi się po drabinkach więc będzie trochę gimnastyki. Dalej, czasem trzeba czekać w kolejkach, aż poprzednia grupa wyjdzie z kanionu, czasem te kolejki trwają godzinę, a kolejne grupy usychają na pełnym słońcu. No i warto pamiętać, że w Lower Antelope słupy światła (light beams) nie docierają i nie zrobimy tutaj tych charakterystycznych zdjęć z przedzierającym się światłem.

Canyon X

Jeśli chodzi o Canyon X turyści są też dowożeni specjalnymi busami, by potem zejść (a w drodze powrotnej wejść) w pełnym słońcu ok 10 minut. Uwaga bo jest stromo !

Informacje praktyczne

Dojazd

Opcji jest kilka, jednak USA przyzwyczaiło nas do tego, że najlepiej podróżować wypożyczonym autem. Jeśli takiego auta nie posiadasz, to z Las Vegas organizowane są całodniowe wycieczki do Antelope Canyon i Horseshoe Bend. Bez względu na to, jaki rodzaj transportu wybierzesz oraz z której strony będziesz jechać, musisz wiedzieć, że WARTO. Te niesamowite widoki na długo zostaną Ci w pamięci.

 • dojazd z Las Vegas – czeka Cię 4,5h drogi, bo kawał drogi trzeba przejechać (280 mil). Zaplanuj sobie jeden cały dzień.
 • dojazd z Grand Canyonchyba najbardziej popularna opcja ze względu na „sąsiedztwo” tych dwóch atrakcji. Droga do pokonania zajmie Ci około 2-2,5h. Jeśli wystarczy Ci czasu lepiej rozbić Wielki Kanion i Kanion Antylopy na dwa dni. Jednak jeśli masz tylko jeden, warto zobaczyć wschód słońca nad Grand Canyon i wyjechać koło 12, by udać się potem do Antylopy, ponieważ wycieczki są tylko do godziny 4 pm.
 • dojazd z Monument Valley – dolina monumentów znajduje się raptem 120 mil czyli 2 h drogi. Jeśli zamierzasz zrobić obie atrakcje jednego dnia, to najrozsądniej zaplanować Kanion Antylopy koło południa, by dojechać przed zachodem słońca do Monument Valley.
 • dojazd z Zion lub Bryce Canyon – oba parki narodowe oddalone są o około 2-3h drogi. Więc będąc w okolicy koniecznie trzeba zajrzeć do Kanionu Antylopy.


Przy Upper Antelope Canyon znajduje się parking, można dojechać tam własnym autem.

Dojechać można też z miejscowości Page, AZ skąd busy dowożą w miejsce zaznaczone powyżej. 

Kiedy jechać?

Najlepszymi miesiącami do odwiedzenia Kanionu Antylopy jest okres pomiędzy kwietniem a wrześniem Wtedy można obserwować niesamowite zjawisko „light beams” czyli słupów świetlnych, wdzierających się przez szczeliny Górnego Kanionu. Najlepszy moment do obserwacji tego są godziny pomiędzy 11 a 13. Słońce wtedy jest najwyżej na niebie, prostopadle do szczelin Kanionu i wrażenia w środku są niesamowite.

Największe tłumy turystów można spotkać od czerwca do sierpnia. W Upper potrafi być na prawdę tłoczno… Odbiera to sporo radości ze zwiedzania, gdy ciągle ktoś wchodzi w kadr lub się przepycha. W najbardziej obleganych miesiącach warto rozważyć Canyon X lub Lower. Są równie piękne, ale za to bardziej kameralne.

O co chodzi z tą zmianą czasu w Arizonie?

Rezerwat Navajo w letnich miesiącach stosuje Mountain Daylight Time (MDT) by zwiększyć ilość słonecznych godzin w ciągu dnia. Jednak stan Arizona, stosuje Mountain Standard Time (MST) i nie uznaje zmiany czasu, czyli utrzymuje ten sam czas przez cały rok.

Tereny rezerwatu Navajo (czyli na przykład Kanion Antylopy, Monument Valley), stan Utah (który też stosuje przestawienie czasu letniego na MDT) w ciągu lata są godzinę w tył od czasu obowiązującego w Arizonie. Poza miesiącami letnimi czas jest ten sam.

Weź to pod uwagę, gdy jedziesz na przykład z Grand Canyon na ustaloną wycieczkę w Kanionie Antylopy. Latem nie spiesz się, masz godzinę w zapasie 🙂

Bilety

Bilet wstępu najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem czasowym na stronie rezerwatu lub wykupić na miejscu w budce. Może się jednak okazać że wycieczka na daną godzinę jest wykupiona i trzeba będzie czekać. 

Upper Antelope Canyon

Zdecydowanie najlepszy wybór to bilet bezpośrednio od Navajo Tours. Mieszczą się przy samej ulicy US98, ceny też mają najkorzystniejsze. Do Upper nie zalecamy udawać się bez wcześniejszej rezerwacji. Oblężenie tej części Kanionu jest największe.

Jeśli bilety są wyprzedane to sprawdź jeszcze (droższe ceny) poniższe prywatne firmy. Ich siedziby mieszczą się w Page, więc cała wycieczka wtedy tam się zaczyna i kończy.

Ostatnia deska ratunku czyli resell:

Lower Antelope Canyon
Canyon X

Przy rezerwacji online należy zgłosić się 30-60 minut wcześniej, inaczej rezerwacja przepada. Pamiętajcie żeby zwrócić uwagę na strefę czasową – info wyżej ! My mieliśmy dużo zamieszania, bo do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy która do końca jest godzina 🙂

Koszt biletu wynosi:
 • Upper Canyon: na stronie Navajotours są dostępne za $60 dorosły, $30 dziecko. Na stronie prywatnych wycieczek ceny startują od $60 a sięgają czasem nawet $100. Rezerwuj z wyprzedzeniem !
 • Lower Canyon: dorosły – $40, dziecko – $20
 • Canyon X: $40-$60 za dorosłego, $20-$30 dziecko.

Do ceny biletu dolicz jeszcze $8 za wstęp do rezerwatu Navajo. Nie obowiązuje tu Annual Pass. Te $8 jest to opłata na dzień, więc nawet jeśli korzystasz jednego dnia z Lower i Upper Canyon, zachowaj voucher by nie płacić drugi raz.

O czym jeszcze pamiętać?

Zostaw plecak w aucie. Plecaki nie są dozwolone podczas wycieczki w Kanionie, ze względu na zapobieganie niszczenia skał i miejscami wąskie przesmyki między ścianami Kanionu.

Pamiętaj też o wodzie, szczególnie w Lower Canyon i Canyon X, gdzie samo dojście do wejścia do Kanionu pochłania trochę energii.

Pamiętaj, by sprawdzić prognozę pogody. Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, do dziś zdarzają się błyskawiczne powodzie, dlatego przy niekorzystnej pogodzie park może zostać zamknięty. W 2006 roku park przez 5 miesięcy był nieczynny ze względu na niebezpieczeństwo. Szczeliny Kanionu nabierają wody, która płynie z bardzo dużą prędkością stanowiąc duże zagrożenie. W 1997 roku miała miejsce taka powódź. Fala sięgała 6 metrów wysokości, a w Kanionie zginęło 11 osób, dwóch ciał nigdy nie odnaleziono. Od tego czasu zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem. A jeśli Twoja wycieczka zostanie odwołana z przyczyn pogodowych – trzeba to zrozumieć.

Jak wygląda flash floods? Dla zainteresowanych: 

Noclegi

W okolicach Kanionu Antylopy można znaleźć kempingi, motele i hotele. Jeśli chodzi o spanie w namiocie to dostępny jest Page Lake Powell Campground oraz Wahweap Campground.

My jednak znaleźliśmy w Marble Canyon pięknie położone motele, w bardzo przystępnej cenie, bo prawie dwa razy tańsze niż w samym Page.

Który wybrać? Lower czy Upper?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak postaramy Ci się pomóc w podjęciu decyzji

 • Jeśli kochasz fotografię, umiesz robić profesjonalne zdjęcia i masz do tego sprzęt, wybierz Upper Antelope Canyon, wariant Photo Tour. Jeśli posługujesz się tylko wbudowanym aparatem w Twoim telefonie, wybierz Lower Antelope Canyon. Będziesz mieć większą swobodę ze względu na mniejsze tłumy.
 • Gdy wybierzesz Upper Antelope Canyon, zarezerwuj datę koło południa by zobaczyć niesamowite słupy światła, o których pisaliśmy wcześniej. Jeśli nie uda Ci się zdobyć rezerwacji w tych godzinach, lepiej wybrać się do Lower Canyon. Wrażenia te same, a kilkadziesiąt $$ w kieszeni.
 • Jeśli ograniczają Cię finanse, wybierz Lower Canyon, który jest prawie o połowę tańszy, a tak samo piękny.
 • Gdy finanse nie grają roli, zobacz oba i napisz w komentarzu, który polecasz 🙂

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci zaplanować zwiedzenie tego niesamowitego miejsca jakim jest Kanion Antylopy. Miejsce jest cudowne. Staje się jeszcze bardziej atrakcyjne gdy się sobie uświadamia, że to wszystko jest dziełem natury.

Jakie Ty masz wrażenia? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii, podziel się z nami w komentarzu 🙂 Sprawdź też naszego Facebook’a i Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.