Ile kosztuje wyjazd do USA?

Mamy to szczęście, że minimum raz w roku jeździmy do Stanów. Gdy opowiadamy znajomym czy rodzinie o naszych wakacjach za oceanem, zawsze pada takie nieśmiałe pytanie o koszt wakacji w USA. Stany do dziś kojarzą się z destynacją niezbyt osiągalną, a to nie prawda. Wakacje w USA jeśli chodzi o koszt nie muszą być wcale dużo droższe od wakacji np w Europie czy Azji. Spróbujemy Ci dziś dać odpowiedź na pytanie ile kosztuje wyjazd do USA. Myślę, że pomoże Ci to zaplanować Twój budżet wakacyjny i polecisz do Stanów – bo to na prawdę cudowny kraj.

Generalnie nasz post nie jest uniwersalny, to znaczy nie damy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „ile kosztują wakacje w USA”, ponieważ…

To zależy


Jeśli ktoś lubi pławić się w luksusach i jeść wyśmienite zdrowe jedzenie to koszt dla takiej osoby będzie dużo wyższy niż dla osoby, która śpi w namiocie i motelach i wystarczy jej jedzenie z marketu lub fast-food’u. Ceny też się różnią w zależności od lokalizacji czy terminu wyjazdu. Poza sezonem jest rzecz jasna taniej, a duże, turystyczne miejsca jak Nowy Jork, Miami, czy Los Angeles windują sobie ceny pod turystów.

Na szczęście w USA jest dużo opcji i każdy znajdzie coś dla siebie. Stany to kraj, który można zwiedzić relatywnie niskim kosztem. W tym poście przybliżymy Ci co ile kosztuje, oraz podzielimy się wskazówkami jak zaoszczędzić $$$ będąc już w USA. Uwzględniamy tutaj podróżowanie na zasadzie road tripu – czyli sposobu zwiedzania Stanów taki jaki my preferujemy.

Ile kosztuje wyjazd do USA?

Ten post podzieliliśmy na 4 główne koszty:

  • noclegi
  • transport
  • atrakcje
  • jedzenie

W każdej kategorii damy Ci pogląd na ceny, startując od niskobudżetowych do wysokich, oraz damy Ci kilka wskazówek by płacić mniej za wakacje w USA. Zaczynamy !

Koszt noclegów w USA

Noclegi to zdecydowanie jeden z największych kosztów jakie ponosi się w USA. Spać gdzieś trzeba i z reguły za to trzeba płacić. Z reguły, bo są też darmowe opcje ale o tym później.

Na szczęście w Stanach wybór hoteli jest duży. Od przydrożnych sieciówek motelowych, przez przytulne B&B, do luksusowych kurortów hotelowych.

Ceny noclegów

  • Kempingi – koszt zazwyczaj mieści się w $15-20 za namiot w parkach stanowych i narodowych. Prywatne kempy są nieco droższe – ok $30-40 za namiot.
  • Niskobudżetowe motele – ceny oscylują z reguły między $50-$70 za pokój 2 osobowy.
  • Średniej klasy hotele – przyzwoity hotel powinno udać się znaleźć za $100-150 za noc na parę
  • luksusowe hotele – szczerze to zawsze filtrujemy wyniki i nie patrzymy nawet na takie hotele, bo są ciekawsze rzeczy na które można wydać $$ w USA.

Wskazówki dotyczące noclegów

  1. Korzystaj z niskobudżetowych sieciówek – Motel 6, Econo Lodge, Wyndham, Travellodge, to nasze ulubione, a przy okazji i najtańsze. Oferują one zawsze czysty pokój z łazienką, wygodne łóżko, TV, wifi, nie pobierają żadnej kaucji za pokój, oraz oferują z reguły „śniadanie kontynentalne” czyli słodka bułka z dżemem, płatki owsiane, czasem gofry z syropem klonowym i kawa. Pobyt w takim hotelu nie należy do doświadczeń, które będziesz wspominać latami, ale prawda jest taka, że do hotelu z reguły dojeżdżasz wieczorem, kąpiesz się i idziesz spać, by rano zjeść śniadanie i jechać dalej. I to wszystko oferują niskobudżetowe sieciówki moteli w USA.
  2. Szukaj online – na booking jest z reguły kilka $ taniej niż na miejscu w recepcji. Z racji tego, że wifi w USA jest prawie wszędzie, warto poświęcić kilka minut by znaleźć jakieś spanie online.
  3. Freecampsites.net i iOverlanderSzczególnie ta druga, bo jest dostępna w formie aplikacji offline. Są to platformy do szukania miejsca w którym można spać „na dziko”. Można znaleźć kempingi, bezpłatne, rest area, jakieś zatoczki gdzie można spokojnie przespać się w aucie lub rozłożyć namiot. Korzystaliśmy wielokrotnie podczas naszego ostatniego tripu i zaoszczędziliśmy tak dużo dolców.

Koszt wypożyczenia i użytkowania auta w USA

Jadąc na road trip po Ameryce będziesz potrzebować auta. Odradzamy przemieszczanie się po USA pociągami, busami czy stopem. Po prostu nie ma sensu. Będziesz potrzebować auta, koniec, kropka.

Gdzie wypożyczyć auto i jakie wybrać ubezpieczenie to temat na osobny post. Pamiętaj, że ceny wynajmu dla osób poniżej 25 roku życia są znacznie wyższe.

Ceny wypożyczenia auta

  • niskobudżetowe – czyli mały compact lub sedan, taki który pomieści dwie osoby, ale z bagażem może być problem (pamiętaj, że z reguły trzeba zmieścić 2 duże walizki i 2 podręczne, do tego jedzenie itd.). Cena standardowo nie przekracza $200 za tydzień
  • średnia klasa – nasze ulubione, czyli wszystkie SUV’y, combi, mini-vany. Wystarczająco miejsca dla 3-4 osób z bagażami. Cena $200-300 tygodniowo.
  • klasa premium – wszystkie luksusowe auta, duże SUV, kabriolety. Tu cena typowo startuje od ok $350 na tydzień.

Ceny paliwa

Paliwo nie jest drogie w USA. Nawet w najdroższych stanach jest ono tańsze lub porównywalne do Polski. Najmniej za galon (czyli 3.8 litra) płaciliśmy $2.20 w Colorado, najwięcej $4.00 w Kalifornii. Pamiętaj, by kontrolować paliwo, bo odległości między stacjami są często duże. W parkach narodowych też często znajdują się stacje, jednak ceny są wywindowane. Podobnie jest w turystycznych miejscach i kurortach wakacyjnych. Ceny paliwa na zjazdach z autostrad też są z reguły kilka centów wyższe niż w mieście. Na szczęście google.maps często wyświetla ceny za galon gdy wpiszesz „gas station”. Użyteczna jest też strona i aplikacja GasBuddy, która podaje ceny w okolicznych stacjach benzynowych.

Wskazówki dotyczące wynajmu i użytkowania auta

  1. SUV’y są najlepsze – bo są duże i można pomieścić cały bagaż. Przerabialiśmy różne auta w Stanach: Mustang w kabrio, Dodge w sedanie, Kia w kompakcie, Hyundai jako mały SUV, Jeep Grand Cherokee jako bardzo duża terenówka. I wiesz którym jeździło nam się najlepiej ? No jasne, że nie Mustangiem, gdzie do bagażnika ledwo włożyliśmy walizkę a druga musiała być przypięta pasami na tylnym siedzeniu. Jeep, bo był duży, pakowny, komfortowy, a gdy trzeba było to składaliśmy siedzenia i pompowaliśmy materac i mieliśmy wygodne spanie w aucie. W Stanach wszyscy jeżdżą w miarę przepisowo, nie ważne czy jedziesz małą Kią czy Lambo i tak każdy trzyma się ograniczeń bo ceny mandatów są bardzo wysokie. Dlatego ponad wszystko dla nas liczy się gabaryt auta. Ma być duże i komfortowe.
  2. Sprawdzaj różne opcje i firmy – my wypożyczamy bezpośrednio z Hertz. Telefonicznie pracownicy pomagają nam wybrać najlepszą opcję oraz uzyskują ceny lepsze niż online. Pośrednikom nie ufamy, ograniczamy liczbę zarabiających na nas osób do minimum. Różnie to bywa z najmem przez pośrednika i egzekwowaniem pokrycia ewentualnej szkody. Bezpośrednio z wypożyczalni warunki są jasne i przejrzyste i to nam odpowiada. Stosunkowo nową opcją jest Turo, gdzie wypożycza się auto od osoby prywatnej. My nie korzystaliśmy, ale ludzie sobie chwalą.
  3. Unikaj wypożyczania auta na lotnisku – czasem jest to trudne do zrobienia. Jednak dla swojego spokoju sprawdź ceny na lotnisku i w mieście. My biorąc auto na dwa miesiące zaoszczędziliśmy $800 dzięki temu, że pojechaliśmy metrem do centrum i wzięliśmy tam auto. Zazwyczaj biorąc auto na lotnisku dopłaca się opłatę „premium location fee”.
  4. Unikaj dodatkowych kosztów – wypożyczalnie przy odbiorze nakłaniają do dodatkowych upgrade’ów auta, dodatkowych ubezpieczeń, assistance, zwolnienia za opłaty za autostrady. Wiadomo, że na ubezpieczeniu nie należy oszczędzać, ale zorientuj się w innych opcjach (np Rentalcover). A gdy nie chcesz płacić za autostrady to zaznacz opcję „unikaj płatnych dróg” w google maps i problem z głowy, a dolary w kieszeni.
  5. Unikaj wycieczek one-way – czyli oddawania auta w innej lokalizacji niż miejsce odbioru. Czasem opłata za taką podróż wynosi kilkaset dolarów. Jeśli już musisz, to najkorzystniejszą ofertę miała dotychczas wypożyczalnia Enterprise.

Koszt atrakcji w USA

Rzecz jasna koszty będą się różnić w zależności od tego co chcesz zwiedzać. Najlepsze atrakcje jakie oferują Stany to Parki Narodowe. Ale jeśli jesteś wielbicielem dużych miast to też znajdziesz coś dla siebie.

Ceny atrakcji

Zależy tak na prawdę od Ciebie. Przykładowo wejście do Universal Studios to wydatek rzędu $100 za osobę, wjazd do parku narodowego $20-35, wjazd na Empire State Building to około $30, na mecz NBA Brooklyn Nets bilet można dostać za $30, a na mecz NFL Seattle Seahawks za $70.

Wskazówki dotyczące cen atrakcji

  1. Annual Pass – Parki Narodowe stanowią zawsze naszą główną atrakcję. Przy wjeździe do parku jest możliwość zakupu Annual Pass za $80. Karta jest ważna przez rok i umożliwia wjazd do parku kierowcy i pasażerom. Annual Pass jest też ważny w wielu innych parkach np National Forest, niektóre State Parks. Przy wjeździe do trzech Parków Narodowych zakup karty już się zaczyna opłacać.
  2. City Pass – niektóre duże miasta jak np New York, Boston, Chicago oferują zakup City Pass, który jest dobrą opcją dla osób planujących zwiedzać dużo atrakcji w mieście. Można sporo zaoszczędzić kupując wstęp do atrakcji „w pakiecie”.
  3. Kup bilet z wyprzedzeniem – nie zawsze zaoszczędzisz kasę, ale zaoszczędzisz często ogrom czasu. Kolejki do atrakcji popularnych czasem ciągną się w nieskończoność, a mając bilet na telefonie można te kolejki często ominąć.

Koszt jedzenia w USA

W Stanach wybór jedzenia jest ogromny. Są ulice w miastach, które wręcz „pachną” fast foodami. Przygotuj się na to, że jeśli jesteś na diecie, albo chcesz jeść zdrowo, albo jesteś vege, to wybór będzie bardzo ograniczony lub wydasz bardzo dużo na jedzenie.

Ceny jedzenia

  • niskobudżetowe – czyli fast-food’y, food-truck’i i inne. Za standardowy posiłek trzeba liczyć $5-10.
  • przeciętna restauracja – średnio posiłki kosztują $20-30 w przeciętnej restauracji,
  • luksusowe restauracje – słyszeliśmy, że cena za posiłek to średnio $50, ale nigdy nie będziemy mieć okazji sprawdzić.

Wskazówki dotyczące jedzenia

  1. Rób zakupy w marketach – Zawsze odwiedzamy co kilka dni Walmart. Standardowo kupujemy tam przekąski, coś na śniadanie lub kolacje, napoje i alkohole. Gdy dysponujesz palnikiem to już Ci dużo kosztów jedzeniowych odpada, bo Amerykanie są mistrzami w sprzedawaniu ready-to-eat posiłków, które wystarczy jedynie podgrzać.
  2. Fast-food’y to całkiem dobra opcja – może nie najzdrowsza, ale tania i szybka. Naszym faworytem stała się Panda Express jeśli chodzi o nie-hamburgery. Robią smaczne i tanie (za $8 naje się głodny facet) jedzenie w stylu azjatyckim. Kanapki z Subway też wychodzą całkiem nieźle i całkiem tanio (zwykle $7-8 za 30cm kanapki). Więc jeśli chodzi o fast-foody to nie muszą być to hamburgery.
  3. Szukaj promocji – często na odwrocie paragonów są kody na darmowe kanapki, pod warunkiem, że poświęci się 2 minuty życia na wypełnienie ankiety online.
  4. Nie zamawiaj napojów – w Stanach nawet w fast-food’ach dostaniesz kubek na wodę filtrowaną i nikt nie robi z tego żadnego problemu.
  5. Pamiętaj o tax i napiwkach – Patrząc na ceny, nie zapominaj, że w dużej większości stanów USA jest coś takiego jak Sales Tax, czyli do ceny potrawy doliczone zostanie ok 7-8%. Dodatkowo standardem jest dawanie napiwków rzędu 10-20%. Niektóre restauracje wliczają napiwek automatycznie, jednak przeważnie jest to w Twoim geście zostawić kilka dolarów, lub na zwrotnym paragonie napisać kwotę napiwku (uwaga, pisz wyraźnie! w razie problemów z rozczytaniem kelner wprowadzi tip na swoją korzyść – sprawdzone info).

Dodatkowe koszty

Jednym z większych kosztów jakie trzeba ponieść by spędzić wakacje w USA to przelot. Jednak nie jest to jakaś kwota zaporowa. Cztery na pięć razy do Stanów lecieliśmy za grubo poniżej 2 tys złotych w dwie strony z bagażem na osobę. Wystarczy spędzić trochę czasu śledząc popularne wyszukiwarki lotów i coś się pewnie trafi. Nie bez znaczenia jest tu termin. Loty w sezonie będą droższe niż poza sezonem.

Kolejnym wydatkiem jest wiza turystyczna. Dotychczas był to koszt ok 800zł, jednak wizy turystyczne mają zostać zniesione w roku 2020 więc nie będziemy się tu rozpisywać.

Ubezpieczenie to rzecz niezbędna. W razie wypadku koszty leczenia w Stanach są ogromne, więc nie zalecamy tutaj oszczędzać. Zawsze korzystamy z usług Warta Travel. Koszt sensownego ubezpieczenia (czyli takiego na 1mln zł) to kilkaset złotych na osobę. Ale to temat na osobny artykuł.

Może to już nie te czasy, gdy dolar był po 2,5zł, ale dalej niektóre rzeczy opłaca się kupić. Przykładowo w outletach i TJ Maxx czy Ross można znaleźć dużo markowych, tanich ubrań. Koszulki Guess po $8, jeansy Levi’s po $20, bluzy z Adidas po $25 nie należą do rzadkości. Elektronika też jest z reguły tańsza, choć tu już nie ma takiej przebitki cenowej. Produkty firmy Apple są zazwyczaj tańsze o jakieś 20%.


Wyjazd do USA na wakacje to tylko trochę większy koszt niż wyjazd np do Azji. Więc ile kosztuje wyjazd do USA ? Podróżując rozsądnie i niskobudżetowo można spokojnie zamknąć się w 10 tys zł na osobę na 2-3 tygodnie. Wszystko zależy od tego jak bardzo pragnie się luksusów. My jako osoby, które nie potrzebują wygód oszczędzamy tam gdzie się da, jednak nie odmawiając sobie przy tym przyjemności z podróżowania i ze zwiedzania.

Tobie też polecamy takie rozwiązanie, bo pieniądze to rzecz nabyta.

To co zobaczysz i to co będziesz wspominać do końca życia jest bezcenne !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.