Grand Canyon – jak zwiedzić Wielki Kanion Kolorado w jeden dzień


Load More


Wielki Kanion jest wielki pod każdym względem. Długi na 446 km, miejscami szeroki na 29 km, oraz głęboki na ponad 1,8 km. Zapiera dech w piersiach gdy widzisz go po raz pierwszy, i tak samo jest za każdym razem. Grand Canyon jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji USA – rocznie odwiedza to miejsce ponad 6 milionów turystów. Więc tłumy w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu są też wielkie.

Wielki Kanion – cud natury

Gdy dojechaliśmy na Mather Point, South Rim, i naszym oczom nagle ukazał się widok Wielkiego Kanionu to wszyscy oniemieliśmy. W mojej głowie pierwsza myśl to „o #&@!$, patrz na to!”. Widok jest oszałamiający, niecodzienny, ogrom tego miejsca wręcz przytłacza.

Widziałem przecież zdjęcia Kanionu, pojawia się on też w filmach, ale nic nie przygotowało mnie na ten widok. Na przeciwko mnie wyłonił się widok ciągnący po horyzont: czerwone i pomarańczowe doliny, wzgórza, urwiska, nieregularne kształty skał. Serio – oniemiałem. Oto on. Wielki Kanion.

Jest to niewątpliwie cud natury. Co ciekawe – widoczny nawet z kosmosu.

Zrób to, czego nie robi 99% turystów

Na 6 milionów turystów rocznie 99% spędza w Grand Canyon National Park mniej niż cztery godziny, z czego jedynie poruszają się wzdłuż krawędzi Kanionu. Jedynie 1% schodzi w dół szlakiem w stronę rzeki Kolorado.

To znaczy że byliśmy w zdecydowanej mniejszości turystów.

I Ty też powinieneś, bez względu na to czy jesteś wytrenowanym piechurem czy też używasz windy do wjazdu na pierwsze piętro. Po prostu trzeba. Kropka.

Schodząc w dół zobaczysz te wszystkie formacje skalne z bliska, zobaczysz jak zmieniają się kolory skał, jaka jest ich tekstura. Jest to niesamowite. No i co bardzo ważne – 99% turystów zostało na górze, a pozostały 1% rozdzielił się na kilka dużych szlaków, więc wreszcie nie ma tłumów. Można swobodnie sobie iść w dół Kanionu bez ocierania się o chińskie wycieczki. To jest zupełnie inne wrażenie niż tylko oglądanie Grand Canyon z góry.

Punkty obowiązkowe – Park Narodowy Wielkiego Kanionu

 • Hermit’s Road – piękne punkty widokowe wzdłuż drogi, z cudownym widokiem na Kanion, ostańce, kopalnię uranu. Drogę trzeba przebyć darmowym autobusem parkowym lub spacerem. Bardzo malowniczy jest odcinek samą granią z Mohave Point do The Abyss.
 • Desert View Drive punkty widokowe wzdłuż drogi, którą można pokonać własnym autem.
 • South Kaibab Trailheadtrzeba zejść w dół Kanionu chociaż na chwilę, chociaż do Ooh Aah Point czyli 2 mile w dwie strony.
 • Yavapai Pointwybór jest trudny ale to chyba najładniejszy punkt widokowy na South Rim.
 • Hopi Point – punkt widokowy na oglądanie wschodu lub zachodu słońca

Polecane Szlaki

Na South Rim znajdziesz sporo szlaków. Wszystkie są piękne, malownicze i zapadają w pamięć. Każdy znajdzie odpowiednią trasę dla siebie. W Parku znajdują się zarówno takie, które można przejść w Crocs’ach lub sandałach, a także takie, które zajmują dwa dni i można nimi dotrzeć do rzeki i są skierowane do wyćwiczonych turystów z dobrą kondycją fizyczną.

Jeśli chodzi o te drugie to są cięższe niż myślisz. Będzie ciężko ze względu na częsty brak cienia, strome zejścia i podejścia, różnicę w przewyższeniu rzędu 1400m. Zaplanuj sobie dwa dni jeśli chcesz zejść na dno Kanionu. Na dole są campingi, jednak Grand Canyon ma duże zaostrzenia jeśli chodzi o permity. By spać „na dziko” lub w dole Kanionu musisz taki backcoutry permit uzyskać, a o to jest trudno. Można wniosek wypełnić online na stronie parku z 4 miesięcznym wyprzedzeniem i wysłać go klasyczną pocztą lub faxem, lub liczyć na szczęście w losowaniu walk-in permits po które należy się udać do Backcoutry Information Center o 8 rano czyli w momencie otwarcia biura. Wyjątkiem jest spanie w Phantom Ranch, jednak losowanie miejsc odbywa się też w drodze loterii i nie należy do najtańszych.

W jeden dzień nie polecamy schodzić na dno Kanionu bo jest to wyprawa na minimum 10 godzin, ciężkiego, wyczerpującego terenu. Lepiej wybrać któryś z łagodniejszych szlaków lub zrobić tylko część tych prowadzących do samej rzeki. Jest kilka ciekawych, godnych uwagi tras.

Który szlak wybrać mając jeden dzień?

 • South Kaibab Trailhead do Ooh Aah Point – około 3 km w dół i w górę, około 1,5h drogi bardzo przyjemnej, obfitującej w piękne widoki trasy. Trasa jest dość stroma początkowo, ale nie jest jakaś ekstremalna. Dojechać do punktu startowego trasy, czyli drogi odbijającej od drogi prowadzącej do Yaki Point można autem, które zostawić można na pobliskim parkingu. Można też dojechać pomarańczową linią darmowych busów odjeżdżających z okolicy Visitor Center. Przy tabliczce Ooh Aah Point można zawrócić lub iść dalej do…
 • South Kaibab Trailhead do Skeleton Point – prawie 9 km w dół i w górę, około 3-4h drogi. Ze Skeleton Point zobaczyć i usłyszeć można już rzekę Kolorado. Znakomita opcja dla każdego kto ma do zagospodarowania cały dzień w Grand Canyon.
 • Grandview Trail – krótki, jednak dość wyczerpujący spacer wgłąb Kanionu w kierunku Horseshoe Mesa o długości ok 3km. Należy przeznaczyć ok 2h.
 • South Rim Trail – trasa ok 11km wzdłuż brzegu Grand Canyon czyli bez schodzenia wgłąb Kanionu. Zajmuje około 3h w jedną stronę od Grand Canyon Village do Hermit’s Rest, w drugą stroną można wrócić autobusem linii czerwonej do Grand Canyon Village. Po drodze trasa obfituje w punkty widokowe, a szczególnie piękny odcinek to Mohave Point do The Abyss gdzie idzie się samą granią wzdłuż klifu Kanionu.
 • Bright Angel Trailhead do Plateau Point – długa, całodniowa trasa, około 18km. Potrzebować będziesz na tę trasę ok 7h. Różnica wzniesień, szczególnie na początku trasy jest dość wymagająca, wynosi prawie 1km. Ale warto! Na Plateau Point rozpościera się cudowny widok na rzekę, a Kanion imponuje swoim wyglądem patrząc z dołu. Jest to wyprawa tak na prawdę na cały dzień.

Noclegi

Do wyboru jest kilka opcji.

Na terenie Grand Canyon Village znajduje się kilka hoteli: Thunderbird Lodge, Kachina Lodge, Bright Angel Lodge, El Tovar Hotel. Wszystkie należy rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a ceny noclegu startują od 200$ za pokój. Jedynie Bright Angel jest nieco tańszy, ale za to bardziej oblegany. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

Są też dostępne dwa kempingi na górze Kanionu:

 • Mather Campground
 • Dessert View Campground

Mather jest możliwy do zarezerwowania z wyprzedzeniem – do czego gorąco zachęcamy. Zrobić to można na stronie: https://www.recreation.gov/camping/campgrounds/232490 . Jest to duży kemping na terenie Grand Canyon Village, zaopatrzony w toalety i prysznice. Cena to jest 18$ za noc za miejsce namiotowe.

Dessert View jest First-come-first-served. Znajduje się ponad 40km od wioski Wielkiego Kanionu. Bardziej kameralny kemp z toaletami, bez pryszniców. Cena 12$.

Na terenie Parku Narodowego znajdują się też kempingi: Indian Garden, znajdujący się mniej więcej w połowie szlaku Bright Angel, oraz drugi kemping na dnie Kanionu Bright Angel Campground. Na oba kempingi trzeba zdobyć permity, o których pisaliśmy już wcześniej.

Spanie poza Grand Canyon

Jeśli w grę nie wchodzi spanie w namiocie to warto rozważyć spanie poza Wielkim Kanionem. Ceny są o ponad połowę mniejsze. Można poszukać czegoś w Tusayan, skąd jeżdżą darmowe busy do Grand Canyon Village, lub jeszcze lepiej (taniej) będzie w Williams, Flagstaff lub Cameron.

Williams to bardzo klimatyczne miasteczko o którym już pisaliśmy przy okazji postu o Route 66. Hotele tam można znaleźć za 50-70$ na booking, a korzystając z naszego kuponu zniżkowego dostaniesz jeszcze 50zł zniżki. Same miasteczko jest ciekawe, można tam posiedzieć w jednej ze starych klasycznych knajp, oraz pochodzić wzdłuż głównej (w sumie jedynej) ulicy.

Z Williams warto wyjechać wcześniej by zobaczyć jedno z najpiękniejszych zjawisk czyli wschód słońca nad Grand Canyon. Autem zejdzie ok 2h drogi z Williams. A potem czeka Cię niezapomniany widok… Zobaczyć jak ściany kanionu są kolejno rozświetlane przez wschodzące słońce, zmieniające się barwy skał od brązowych po jasnopomarańczowe, wrażenie że wszystko budzi się do życia. Bez dwóch zdań, trzeba to zobaczyć choć raz w życiu.

Kiedy odwiedzić Grand Canyon?

Największe oblężenie Kanion przeżywa od czerwca do sierpnia, więc jeśli podróżujesz w tych miesiącach to koniecznie pamiętaj o zarezerwowaniu noclegu kilka miesięcy wcześniej.

South Rim jest otwarte przez cały rok, a najlepsze pory roku na odwiedzenie Grand Canyon to wiosna i jesień. Wtedy nie ma jeszcze dzikich tłumów, nie trzeba się przepychać na platformach punktów widokowych, nie ma problemu z parkowaniem, oraz nie jest jeszcze aż TAK gorąco. My byliśmy w kwietniu i wydaje się to być sensowny czas.

North Rim jest otwarty jedynie od połowy maja do połowy października. O North Rim przeczytasz w dalszej części tekstu

Ile czasu potrzeba na Grand Canyon?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli chcesz poczuć klimat Kanionu to minimum 10 godzin powinno wystarczyć. Jeśli chcesz zejść w dół Kanionu to potrzeba też spędzić noc na dnie w okolicach rzeki Kolorado.

Wielki Kanion w jeden dzień

 • Przyjazd wcześnie rano (latem przed 7 rano, w pozostałe pory roku koło 8), znajdź miejsce parkingowe w Grand Canyon Village.
 • pierwszy punkt widokowy, który obierze Ci mowę to Yavapai Point. Wewnątrz parku porusza się linia fioletowa busa więc z parkingu zapewne nią dotrzesz do tego punktu widokowego.
 • pomarańcowym shuttle bus’em dojedź do Yaki Point, następnie wejdź w South Kaibab Trailhead. Tutaj zejdź szlakiem w dół do Ooh Aah Point lub jeśl masz więcej mocy to do Skeleton Point, i wróć tą samą drogą. Zajmie Ci to 2 lub 4h plus dojazd busem ok 0,5h w jedną stronę.
 • shuttle bus pomarańczowy zawiezie Cię do Grand Canyon Village,
 • bus czerwony zawiezie Cię w stronę Hermit’s Rest. Wysiądź na interesujących punktach widokowych (Maricopa, Pima, Hopi), a w szczególności Mohave Point i zrób sobie spacer do Abyss Point. Z każdego punktu możesz przejść dalej szlakiem wzdłuż Kanionu po South Rim Trail aż do ostatniej stacji autobusowej.
 • W drodze powrotnej czerwoną linią autobusową zatrzymaj się na Hopi Point i obejrzyj malowniczy zachód słońca.

Nasze wrażenia z Grand Canyon National Park

Jedno słowo wystarczy:

Wow

Kanion jest WIELKI, głęboki, kolorowy, robi ogromne wrażenie. Być w Arizonie i nie zobaczyć Wielkiego Kanionu w naszej opinii jest wręcz niedopuszczalne 🙂 Po prostu to trzeba zobaczyć na własne oczy. Żadne zdjęcie, żaden opis, nic nie odda tego co zobaczysz na własne oczy.

Subiektywna ocena parku (skala 5 stopniowa)

krajobraz★★★★★
różnorodność★★
szlaki★★★★
roślinność★★
zwierzęta★★
dostępność★★★★★
ogólna ocena parku★★★

Kilka słów o North Rim

North Rim ma zupełnie inny klimat niż South Rim. Otwarte jedynie od maja do października. Nie ma tam dzikich tłumów, można tam zastać klimat taki jaki panuje w parkach narodowych USA. Czyli dzikość, natura, piękne, rzadko uczęszczane szklaki. Ta część parku jest też wyższa o 300 metrów.

Jeśli masz dzień do zagospodarowania i będziesz w Utah, np wracając z Zion National Park albo Page, to warto wstąpić choćby na chwilę by mieć porównanie.

Krótkie podsumowanie

 • jeden dzień wystarczy by docenić cud natury jakim jest niewątpliwe Grand Canyon National Park
 • oblężenie w sezonie jest ogromne więc przyjedź wcześnie rano
 • spanie warto znaleźć kilka miesięcy wcześniej, warto sprawdzić Tusayan, Williams, Cameron czy Flagstaff w celu znalezienia dobrego noclegu.
 • w Visitor Center weź mapkę busów jeżdżących po parku by móc nimi sprawnie się przemieszczać
 • koniecznie zejdź w dół Kanionu, chociaż kawałek, nie bądź jednym z 99% turystów którzy patrzą na Kanion jedynie z góry
 • zobacz kilka punktów widokowych, każdy jest nieco inny a widok jest przepiękny za każdym razem
 • pamiętaj o dużej ilości wody, w Grand Canyon potrafi być upalnie
 • krem do opalania też Ci się przyda

Jakie Ty masz doświadczenia z Wielkim Kanionem? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii, podziel się z nami w komentarzu 🙂 Sprawdź też naszego Facebook’a i Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.